Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Arşiv arrow GAZ Mudanya Halkının Cebinde PATLAYABİLİR
GAZ Mudanya Halkının Cebinde PATLAYABİLİR Yazdır E-posta
Cumartesi, 08 Kasım 2008

GAZ Mudanya Halkının Cebinde PATLAYABİLİR

tıkla resmi büyüt
CHP Mudanya Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Esen
(tıkla resmi büyüt)

Evet, bizleri doğalgaz kullanımına doğru iten etkenler nelerdi? Şöyle bir düşünelim. En başta diğer yakıtlara oranla daha ekonomik olması,temiz,garantili ve çevreci olması özellikleri idi. Bu özellikleri dikkate alındığında çok cazip geliyordu. Geliyordu diyorum çünkü artık hala diğerlerine göre ekenomik olduğu gözleniyor ise de bu özelliği gelen son zamlardan sonra kaybedecek gibi görünmektedir.

Dünya piyasalarında yaşanan son krizlerden sonra bu bizleri büyük bir karamsarlığa itti.Zaten ekonominin iyi gitmediği açıkça gözleniyordu.ama her türlü önlemin alındığını,ekonomik krizin Türkiyeyi etkilemeyeceğini ısrarla söyleyenler,bu söylemlerini birkaç gün sonra değiştirerek ,krizin ülkemizi de etkileyeceğini söylemeye başladılar.Elbette etkileyecekti,kriz dünyanın en güçlü ekonomilerini etkilerken,gelişmekte olan ülkemizi,birde yanlış ekonomik politikar uygulamakta ısrarlı olununca nasıl etkilemezdi ?

Bunu söyleyenler elbetteki yanıldılar.


Şimdi çok basit bir hesap ve karşılaştırma yapalım.Yapılan incelemelerde 100 m2 lik bir konutta,bu günlerdeki fiyatlara göre yıllık; İthal kömür kullanılırsa,mutfak ve sıcak su tüketimi de dahil yaklaşık maliyet yıllık 2000.-/2500.- ytl,lpg kullanımı olursa 3000.-/3500.- ytl , doğal gaz kullanılırsa 1500.-ytl olarak görülmektedir.Yani kömüre oranla yıllık yaklaşık bugünkü fiyatlarla %35-40 bir tasarruf sağlandığı söylenmektedir.
Ama işin diğer bir boyutu da var.Halk niye bu doğal gaza yöneltildi,teşvik edildi.Tasarruflu olduğu için ve de çevreci olduğu için.


Şimdi birde OCAK 2008 / KASIM 2008 arasındaki aylık doğal gaz ortalama fiyat hareketlerine bakalım.Bu veriler Bursa Gaz ın internet sitesinde açıkça belirtilmiştir.Ortalama fiyatlar üzerinden bakalım.Çünkü ortalama fiyatlar faturaya yansıyana kadar birtakım sabit girdiler ve hesaplama şeklıyle enson haliyle yansımaktadır.

Bu hesaplama şeklini de aynı sitede bulabilirsiniz.Ocak 2008 de aylık ortalama fiyat 0.04958506 ytl/kwh.olarak belirtilmiştir.Kasım 2008 de bu fiyat 0.08165432 ytl/kwh.olmuştur.Görüldüğü üzere basit bir hesapla artış yıllık KDV hariç yıllık %64 civarındadır.Bu arada aylık artışlar ise 2008 yılı içinde ortalama %1 veya bıraz üzerinde gerçekleşirken bu artışlar Temmuz 2008-Ağustos 2008  %18 ve Ekim 2008-Kasım 2008 de ise(ki bu en son gelen ,CHP ve bazı sıvıl toplum kuruluşlarınca mahkemeye taşınan zam dır.) %23 olarak gerçekleştirilmiştir.


Mudanyada doğal gaz çalışmalarına Mart 2008 de başlandığını düşünürsek ve kısmi olarak kullanımını da Kasım 2008 olarak düşünürsek,ortalama  fiyattaki artış Mart 2008-Kasım 2008 arasında %60 olmaktadır.Yani kısaca Mudanya  halkı daha gazı kullanmaya başlamadan yaklaşık %60 artışla karşılaşmıştır.Bu zamlar dışa bağımlı olarak kullanılan tum alımlarda yaşanacaktır.Ancak uygulanan yanlış polıtıkalar ve gerekli önlemlerın zamanında alınmaması,halkın üzerine bu değişikliklerin katlamalı olarak yansımasına neden olmaktadır.

Ülkemizde asgari ücretin yaklaşık 450.ytl civarında ,emekli maaşlarının da çok düşük olduğu düşünülürse,kış aylarında bu çoğunluğun nasıl güç bir durumda kalacağını anlamak zor değil.Çünkü bu çoğunluk ekenomik olabıleceğini düşünerek doğalgaz almaya her türlü imkansızlığa rağmen başvurmuştur.Ceza hep katlamalı olarak halka çektirilmemelidir.Yapılan ücret zamları ortada.zamlar verilirken KAŞIKLA ama alınırken KEPÇEYLE.Bu nasıl bir ekonomik sistemdir ki halk kendi seçtiği yöneticiler tarafında cezalandırılmaktadır.

Eğer halk sesini kendi seçtiği yöneticilere karşı yükseltmez ise bu sıkıntılar daha da artacaktır.
 
Saygılarımla
HÜSEYİN ESEN
CHP MUDANYA BELEDİYE MECLİS ÜYESİ


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >