Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Arşiv arrow Mudanya'lı Muhtarlar AKP Hükümetinden Umduğunu Bulamadı
Yazdır E-posta
Cumartesi, 08 Kasım 2008

   Mudanya'lı Muhtarlar AKP Hükümetinden Umduğunu Bulamadı.

tıkla resmi büyüt
Muhtarlar Bağkur Prim Borcundan Şikayetçi
(tıkla resmi büyüt)

Muhtarlar Dertlerini Kemal Demirel'e Anlattı.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Kemal Demirel Mudanya'ya yaptığı ziyaretlerde Muhtarlar Derneğini ziyaret ederek Muhtarların sorunlarını dinledi. Demirel muhtarların çok önemli bir görevi özveriyle yaptıklarını vurgulayarak buna karşın gereken maddi ve manevi karşılığı alamadıklarını vurguladı. Muhtarların mahallenin başbakanı gibi olduğunu söyleyen Demirel bu güne kadar muhtarları etkileyen hiç bir karar öncesinde muhtarların görüşlerine başvurulmadığını ben yaptım oldu mantığı ile işlerin içinden çıkılmaz hale getirildiğini söyledi. Muhtarların görev ve yetkilerinin daraltılarak muhtarların atıl vaziyete getirilmesinin son derece sakıncalı bir durum olduğunu belirten Demirel, muhtar yetkilerinin azaltılmasının olumsuz sonuçlarının zaman içinde çok daha bariz şekilde ortaya çıkacağını savundu.

Demirel mahallede herkesin derdi ile uğraşan muhtarların çok daha iyi şartlarda çalışması gerektiğini, kesinlikle atıl hale getirilmemesi gerektiğini vurguladı.

 

 

Yusuf Karaca İktidarın Sorunları Çözemediğini Söyledi.


Muhtarlar Derneği Başkanı Yusuf Karaca ise muhtarların onca talebine karşılık bugüne kadar hiç bir şey yapılmadığını, uygulanmaya başlayan bazı yetki kısıtlamaları sonucu ikametgah ve nüfüs kağıdı değiştirme belge işlemlerinin Nüfus Müdürlüklerine verildiğini bununda ilgili dairede yığılmaya yol açarak kısa sürede bitirilecek işlemlerin vatandaşın yarım gününe maal olduğunu, vatandaşın eziyet ve çile çektiğini vurguladı. Nüfus Müdürlüğü önünde bir kaç saat yapılacak bir gözlemle vatandaşın üstüste işini gördürmek için mücadele ettiğinin açıkça görüleceğini söyleyen Karaca zaman kaybının çok fazla olduğunu vurguladı.


Devletin 304 Ytl muhtar aylığı verdiğini söyleyen Muhatarlar Derneği Başkanı Yusuf Karaca devletin verdiği 304 YTL 'ye karşılık muhtarların zorla bağkur'lu yapıldığını bununda yüksek miktarlarda bağkur prim borcu oluşturduğunu çünkü alınan parayla muhtarların hem ihtiyaçlarını karşılamasının hemde Bağku prim borcu ödemesinin mümkün olmadığını söyledi.

Muhtarların huzura kavuşacağına daha beter sıkıntı ve batağa sürüklendiğini vurgulayan Yusuf Karaca pek çok muhtarın bankadan faizle para kredi çekerek, yada traktörünü satarak Bağkur prim borçlarını son çıkan afla birlikte kapatmaya çalıştığını açıkladı.

Muhtarların üvey evlat gibi olduğunu söyleyen Karaca lafta muhtarların devletin uç beyi olduğunun söylendiğini fakat uygulamada ağacın sonundaki yaban filizi gibi olduklarını vurgulayarak oluşan ortamda iktidar partisinden muhtarlar için daha güzel çözümler üretmesini beklediklerini, en azından bağkur prim sorununa bir çözüm bulunmasını beklediklerini fakat iktidardan beklentilerinin boşa çıktığını, umdukları hiç bir çözümün iktidar tarafından sağlanmadığını açıkladı.

CHP İlçe Başkanı Emir Ali Usta'nın "Muhtarım yalnız bütün bu konuşulanları basın burada yazacak yalnız" demesine karşılık Muhtarlar Derneği Başkanı Yusuf Karaca "Yazsınlar tabiki ben burada birilerinden korkarak mı konuşuyorum. " cevabını verdi.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >