Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin-2008 arrow İbrahim Başaran ve Raif Döner Arasında Tehlikeli Kota Gerginliği
Yazdır E-posta
Cumartesi, 08 Kasım 2008

   İbrahim Başaran ve Raif Döner Arasında Tehlikeli Kota Gerginliği

tıkla resmi büyüt
CHP'de yapılan toplantıda ortam kota tartışması ile gerildi
(tıkla resmi büyüt)
İbrahim Başaran ve Raif Döner arasındaki gerginlik. Tıkla Dinle
CHP Mudanya İlçe Merkezinde Milletvekili Kemal Demirel Başkanlığında gerçekleştirilen zeytin konulu toplantıya Marmarabirlik 150 sayılı Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran, Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, Muhtarlar Derneği Başkanı Yusuf Karaca ve muhtarlar ve partililer katıldı.

Marmarabirlik 150 sayılı Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran ile Ziraat Odası Başkanı Raif Döner arasında sert tartışmanın yaşandığı toplantıya zeytin alımlarında kota uygulanıp uygulanmadığı konusu damgasını vurdu.

 


Ziraat Odası Başkanı Raif Döner zeytin alım kampanyasında üreticiye 5 yıllık ortalaması artı %20  kota uygulandığını iddia eden Raif Döner Marmarabirlik 150 sayılı Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran'ın sert tepkisi ile karşılaştı.

Raif Döner'in yaklaşan oda seçimleri dolayısı ile bu şekilde beyanatlar verdiğini iddia eden Marmarabirlik Mudanya Kooperatif Başkanı İbrahim Başaran üreticiye değil  kooperatiflere kota olduğunu Mudanya Kooperatifinin kotasınında 8 milyon 200 kilo olduğunu söyledi. İbrahim Başaran 3 yıldır koşturduğunu belirterek "Artık yeter ben İznik'te ki arkadaşı yıkıp devirip bizim yanımıza çekmek için bu kadar mücadele verirken hanginiz, neredeydiniz siz ? Niye gelmediniz benimle beraber. Senin yaptığın ayıp bir şeyler başkan" dedi.

Bunun üzerine gerilen toplantıda tartışma yaşandı. Sinirlerin gerildiği toplantıya CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in başkanlık etmesi olası bir yumruklaşmayı önledi.

Kota var diyen Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu'nu cep telefonu ile arayarak Refi Taviloğlu'nun sesini hoparlöre verdi. Refi Taviloğluna kota var mı sorusunu yönelten Raif Döner "evet"  cevabını alınca "İbrahim Başkan üreticiyi yanlış bilgilendiriyor" dedi.

Kota konusunda ayrıntılı bilgiyi faks ile yazılı olarak Refi Taviloğlu'n dan isteyen Raif Döner'e faks mesajının geçileceği söylendi. Kota fazlası verilen her ton için 1 yıl ödeme beklenmesi gerektiğine dikkati çeken Ziraat Odası Başkanı Raif Döner "Diyelim ki üretici 10 ton ürün verdi. 5 tonu 5 yıllık ürün ortalaması artı %20 ye tekabül ediyor. Kalan 5 ton için bu üretici 5 sene senede 1 ton ürün bedelini tahsil etmek için mi bekleyecek? " sorusunu yöneltti.

Marmarabirlikte kota tartışması büyüyeceği gibi Marmarabirlik 150 sayılı Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran'ı aşırı sinirlenmesi sonucu Ziraat Odası Başkanı Raif Döner arasında yaşanan sert tartışma önümüzdeki günlerde Mudanya'lı üreticiye pekde hayırlı şeyler getirmeyecek gibi görünüyor.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >