Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Eğerce Sahilleri İmar Planı İçin İl Genel Meclisi Düğmeye Bastı.
Yazdır E-posta
Perşembe, 28 Ağustos 2008

   Eğerce Sahilleri İmar Planı İçin İl Genel Meclisi Düğmeye Bastı.

EĞERCE SAHİLİ TIKLA BÜYÜT
Mudanya ilçesinin yaz turizmine açık Eğerce'nin 17 kilometrelik sahil bandı imar planı için Bursa İl Özel İdare Müdürlüğü ve İl Genel Meclisi düğmeye bastı .

Bu bölge için hazırlanmakta olan 1/25.000 ‘lik plan için yapılan çalışmaları yerinde görmek için inceleme yapan Bursa İl Genel Meclisi Başkanı Nurettin Avcı , Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk ve Mudanya  İl Genel Meclisi Üyesi Kadir Kahraman ile birlikte , Esence, Eğerce, Mesudiye , Eşkel ve Ketenderesi sahillerini birlikte gezdiler.

Konu ile ilgili yetkililerinde hazır bulunduğu  incelemede

eldeki planlara göre adı geçen köy sahillerine bölgenin yüksek  tepelerinden kuşbakışı izleyen İl Genel Meclisi Başkanı Nurettin Avcı , “ araziyi görmek arazide yeşil alanlar ormanlık alanlar yapılaşma yoğunlu ile ilgili sorular vardı. bugün buraya bu soruların cevabını bulmak üzere geldik.” dedi.

Plan ile ilgili olarak bölgede en önemli sorun olan  şu an mevcut olan bloklaşmalar ve daha önceden yıkılan yerler aynı şekilde kalıyor.

tıkla resmi büyüt
İl Genel Meclisi Başkanı Nurettin Avcı
(tıkla resmi büyüt)
Basın mensupları'nın “Şu anda mevcut olanlar ne olacak?”  sorusuna da yanıt veren başkan Avcı ,” Hiçbir şey böyle kalacak diye şimdiden bir yorum yapmak mümkün değil. Plan'ın kendi içinde bir takım olmazsa olmazları var. Kırmızı çizgileri var. Biz yasa ve yönetmeliklere uygun plan yapmak zorundayız. Onun için bugünden burası şöyle olur burası böyle olur diye bir yorum yapmak mümkün değil. Bu 3. kez bir araya gelmemiz. 2 toplantımızda plan üzerinde bir takım şeyler konuştuk. Şimdi bu araziyi görmek için geldik. Bundan sonraki çalışmalarımızda daha alternatif planlara geçilecek. Detaylar orada ortaya çıkacak ama biz genelde1/25.000 'lik iz çalışmalarının neleri ifade ettiğini görmek için bir araya geldik.

Bugünde sizin sorunuza cevap vermek mümkün değil. Yani planın kendi kırmızı çizgileriyle önümüze ne çıkacağını bizde bilmiyoruz. Yani o sorunun cevabı bizde de belli değil. Eşkel sahili ve Esence bölgesi için söylüyorum. Burada da Tarım İl müdürlüğünün tespitleri arazi sizin gördüğünüz gibi burada yoğun bir yapılaşma mevcut. Biz bunun durum tespiti olarak buraya işledik” dedi.

 

VİLLALAR YIKILMIŞTI


1990’lı yıllarda burada yapılan 50’ye yakın kaçak villalarda bilindiği gibi  Bayındırlık İl müdürlüğü ekiplerince yıkılmıştı. Bölgede  o tarihlerden sonra da yapılaşma olmamıştı.  Bursa’da da çok kişinin arsası bulunan bu bölge  de yapılacak olan1/25.000’lik plan'dan sora 1/5.000’lik planın uygulaması için de ihale yapılacak.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >