Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin-2008 arrow Olaylı Zeytin Komisyonu Toplantısında Zeytinci Dert Anlattı
Yazdır E-posta
Cuma, 27 Haziran 2008

   Olaylı Zeytin Komisyonu Toplantısında Zeytinci Dert Anlattı

tıkla resmi büyüt
TBMM Zeytin Araştırma Komisyonu Uğur Mumcu Kültür Merkezinde
(tıkla resmi büyüt)
TBMM Zeytin Araştırma Komisyonu Başkanı Edip Uğur'un Açış Konuşması
Dinlemek için İnternet Explorer 7.0 gereklidir
Zeytin ve zeytinyağı ile diğer bitkisel yağların üretiminde ve ticaretinde yaşanan sıkıntıların tespiti için TBMM bünyesinde kurulan ve 16 milletvekilinden oluşan araştırma komisyonunun üyeleri, inceleme programları çerçevesinde Uğur Mumcu Kültür Merkezinde üreticiler ve sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

Gerçekleştirilen panelde aralarında Bursa Milletvekilleri Kemal Demirel, İsmet Büyükataman, Ali Koyuncu'nun da bulunduğu 10 milletvekili Balıkesir Milletvekili Araştırma Komisyonu Başkanı Edip Uğur'un panel yönetimi ile sorunları dinledi, not tuttu, üreticinin talebi üzerine inceleme yapmak için zeytin örnekleri aldı.

Toplantıyı Kaymakam Adem Öztürk, Belediye Başkanı Erol Demirhisar, Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, 150 Sayılı Marmarabirlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İbrahim Başaran, Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Fazlı Aydoğan, Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsilleri Derneği Başkanı Şenol Seven ile

siyasi parti temsilcileri ve zeytin üreticileri takip etti.

 

TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Edip Uğur Rakamlarla Sektörü Özetledi. 

TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Edip Uğur, 70 milyon nüfuslu Türkiye'de kişi başına bitkisel yağ tüketiminin ortalama yıllık 21 kilogram olduğunu, bunun da yılda toplam bir milyon 500 bin tonu bulduğunu belirterek, bu bir milyon 500 bin ton yağın 900 -950 bin tonunun ayçiçek yağının diğer kalan kısmını da soya, mısır, pamuk ve margarin gibi yağların teşkil ettiğini ifade etti. Uğur ,ayrıca ülkede sabun, boya ve yem sanayinin iki yüz bin tona yakın yağ tükettiğini söyleyerek, Türkiye'nin ortalama yıllık 100 bin tonluk yağ ihracatı, 150 bin ton margarin ihracatı yaptığını anlattı.

 

 

Kaymakam Adem Öztürk "Kapalı Sulama, Zeytinin Pazarlası ve Alım Kotaları Ciddi Problem"

tıkla resmi büyüt
Kaymakam Adem Öztürk Önemli Noktalara Değindi
(tıkla resmi büyüt)
Kaymakam Adem Öztürk'ün Önemli Tespitleri Tıkla Dinle
Dinlemek için İnternet Explorer 7.0 gereklidir
Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk yaptığı konuşmasında zeytin üreticisi ailelerin başka alternatifinin olmadığını zeytinini iyi değerle satabilen üretici ailelerin mutlu bir hayat süreceğini fakat bu konuda bazı pürüzlerin zaman zaman yaşandığını dile getirdi. Öztürk geçen yılı örnek göstererek küresel ısınma ve kuraklık nedeni ile zeytinde beklenenin altında bir ürün alındığını bu durumu aşamak için mutlaka gelişmiş tarım teknolojilerinin, özelliklede kapalı sistem sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Sulu tarıma geçilmesi durumunda çifçinin rahat edeceğini belirten Öztürk İlçemizde 3 adet sulama göleti bulunduğunu bunlardan yalnızca birisinin kapalı sistem sulama sistemine sahip olduğunu bu sisteminde bu yıl ki Özel İdare bütçe programına alınarak tamamlanacağını söyledi.

Kaymakam Öztürk diğer iki göletinde kapalı sulama sistemine geçirilerek sulu tarımda verim alınması gerektiğini, açık sistem sulamada su kaybının yanında, sulamadan istenilen verimin alınamadığını vurgulayarak "Bu ilçemiz açısından en önemli konulardan bir tanesidir" dedi.

Kaymakam Öztürk İlçe üreticisinin diğer bir sorununun da İlçe Zeytininin TRİLYE Zeytini olarak bölgesel tescilinin yapılması olduğunu, bu tescilin bölge üreticisine kazanç ve mutluluk getireceğini ifade etti. Zeytin pazarlaması konusunda dikkati Marmarabirlik'e çeken Kaymakam Öztürk Marmarabirlik'in pazarlama konusunda daha aktif olmasını bunun yanında zeytin alım kampanyaları dönemlerinde üreticiye uygulanan zeytin alım kotasının üreticiye ciddi sıkıntılar verdiğini söyleyerek Marmarabirlik'in bu sorunları aşma yönünde çaba göstereceğine inandığını söyledi.

 

Ziraat Odası Başkanı Raif Döner " Mazot Ve Gübre Çok Pahalı"

Ziraat Odası Başkanı Raif Döner'de sözü kesilenler arasında idi.
Dinlemek için İnternet Explorer 7.0 gereklidir
Üreticiler adına konuşma yapan Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, mazot ve gübreye yapılan zamlardan ötürü önümüzdeki yeni kampanya döneminde de zeytin üreticisinin sıkıntı yaşayacağını belirterek bu nedenle acilen tarım kesiminin desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şenol Seven'in Keskin Konuşması Salonda Yankılandı. 

tıkla resmi büyüt
Şenol Seven Çarpıcı Sorularına Cevap Arıyor
(tıkla resmi büyüt)
Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsilleri Dernek Başkanı Şenol SEVEN'in Komisyona Hitabı
Dinlemek için İnternet Explorer 7.0 gereklidir
Mudanya Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsilleri Derneği Başkanı Şenol Seven ise ülke genelinde patates, mercimek ve fındık gibi mahsullerin tanıtılmasına rağmen zeytinde tanıtım grubunun halen oluşturulamadığını vurguladı.

Verimli yerlerde dikimi yapılan zeytin ağaçlarının ise çok uluslu şirketlere komik rakamlarla dağıtılmasına karşı olduklarını belirten Seven, “Birliği eleştirecek çok şeyler var fakat zarar vermek adına bunları burada dile getirmenin anlamı yok. Yalnız bizim bir tek isteğimiz var. Marmarabirlik’in kuruluşunda etkin rol oynayan Mudanya adına isteğimiz, zeytinlerinin altında ‘Gemlik Tipi’ ibaresi yerine ‘Tirilye Tipi’ coğrafi tescilinin kullanılmasını arzuluyoruz. Herkes ürünlerini pazarlarken bizler niye pazarlamıyoruz. Onlar Cumhuriyet çocuğu da bizler Cumhuriyet çocuğu değil miyiz” diye konuştu.

 

 

AKP'nin Tarım Politikalarına Eleştiri Salonda Gerilim Dolu Dakikalar Yaşattı.

Panelde Marmarabirlik üretici üyesi olarak söz alan ve aynı zamanda SHP Mudanya İlçe Başkanlığı görevini sürdüren, Mustafa Ay ise, zeytin üreticisinin sorununun ülkeyi yönetenlerden kaynaklandığını söyledi.

tıkla resmi büyüt
Mustafa Ay'ın Konuşması Sık Sık Kesildi
(tıkla resmi büyüt)
Mustafa Ay'ın Konuşması ve Salondaki yüksek tansiyon. Ardından Orhan Kaynar'ın konuşması  DİNLEYİN
Dinlemek için İnternet Explorer 7.0 gereklidir
Mustafa Ay yapılan toplantının yararlı fakat yeterli olmadığını ifade ederek " Bu gün en can alıcı gerçek artık Türk tarımının can çekişmekte olduğudur. Bunun sorumlusu da günden güne yoksullaşan ve çaresizlik içerisinde kıvranan tarım üreticisi değil Ülkeyi yönetenlerdir. 10 - 15 yıl öncesine kadar tarımsal alanda kendi kendisine yetebilen ender ülkelerden biri olan Türkiye bu gün Sayın başkanında (Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsilleri Dernek Başkanı Şenol Seven)  açıklamalarında olduğu gibi tarımsal ürünleri ithal eden bir ülke durumuna getirilmiştir.

Gerçek olan şu ki üreticinin bu duruma gelmesinin birinci nedeni AKP iktidarı ve onun uyguladığı ekonomi politikalarının tarım sektörünü........." diyor du ki işte tam bu noktada Komisyon Başkanı ve panel yöneticisi Edip Uğur müdehale ederek Mustafa Ay'ın sözünü kesti.

Komisyon Başkanı ve panel yöneticisi Edip Uğur "Ben sizi konuşturmuyorum. Siz lütfen. Alın mikrofonu.Tamam isteyen çıkabilir. Bu şekilde konuşmaya müsade etmiyorum. Olur mu kardeşim öyle şey. Sen siyaset yapıyorsun" dedi.

Salon bir anda Mustafa Ay, Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsilleri Dernek Başkanı Şenol Seven ve bazı üreticilerin tepkili sözleri ile gerildi.


Ay, sözlerinin sıklıkla kesilmesini halkın ifade özgürlüğünün kısıtlanması olarak değerlendirerek salonu terk etti. Mustafa Ay'ın sözünün kesilmesi üzerine salondaki bazı dinleyicilerde Komisyon Başkanı Edip Uğur'a tepki göstererek konuşmacılara baskı uygulandığını ifade ettiler. Mustafa Ay ile birlikte Şenol Seven ve birkaç üretici de divan başkanına tepki göstererek salonu terk etti.


Gerginliğin ardından Mudanya Meyve Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Kaynar söz alarak " Arkadaşlar çözüm, çözüm, çözüm işte vekillerimiz. Ne yazık ki 1 YTL 10 Ykrş'tan zeytin aldılar, ezmelik dediler, yağlık dediler, 1 YTL'ye indirdiler. 4- 5 YTL 20 daneli zeytin. Mudanya Bölgesinde benim 2 bin ağacım var 500 kilo 20 numara zeytin vermedi. Tane olarak.O zeytin 2 YTL'ye geldi bana, hepinize soruyorum. Hanginiz 20 tane zeytin verdi ? Evet arkadaşlar biz burada çözüm arıyoruz. Zeytinimize çözüm arıyoruz. Sizler kavga ediyorsunuz.Hayır arkadaş ben buna karşıyım" dedi.

Marmarabirlik'in 1 Milyon 700 bin YTL Kazancı Kimin ?

Orhan Kaynar rakamlarla çarpıcı şekilde zeytin üreticisinin içine düştüğü geçim sıkıntısını ifade ederek 5 YTL ye alınan zeytinin markette 15 YTL. olduğunu aradaki 10 YTL'lik karın kimin olduğunu sordu. Marmarabirlik Mudanya Başkanı İbrahim Başaran'a hitap eden Orhan Kaynar Marmarabirlik yöneticilerinin basında boy boy fotoğraflarının çıktığını ve 1 Milyon 700 bin YTL kar ettiklerini açıkladıklarını ifade ederek "bu kar kimin, kooperatif üyelerinin değil mi? O paranın üreticilere dağıtılması gerek mez mi? diye sordu.

Orhan Kaynar'ın sözleri salondan büyük alkış aldı.

 


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >