Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin - 2006 arrow Zeytin Üreticisine Bağımsız Yapılanma Çağrısı
Yazdır E-posta
Cuma, 13 Ekim 2006


    Mudanya Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsillerine Katılın

tıkla resmi büyüt
Bağımsız Oluşum İlk Toplantısında
(tıkla resmi büyüt)
6 Ekim 2006 Cuma günü Radyo POYRAZ'a konuk olan ve Bağımsız Çiftçi Hareketi adına dernekleşiyoruz açıklamasını yapan Şenol Seven saat 12:40 da fax mesajı ile yazılı bir açıklama yaparak zeytin üreticisini, haklarını savunmak adına kuracakları "Mudanya Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsilleri Derneğine" katılmaya davet etti.

Dün akşam Balıklama Balık Lokantasında 25 kurucu üye ile toplanarak iftar yemeği yiyen üreticiler, yemek sonrası yaptıkları toplantının yazılı açıklamasını bugün gerçekleştirdiler.

Açıklamada Derneğin çizgilerini keskin hatlarla açıklayan Bağımsız Çiftçi Hareketi sözcüsü Şenol Seven'in zeytin üreticilerine yazılı olarak seslenişini haberin devamında okuyabilirsiniz. Çal butonunu tıklayarak Şenol Seven'in Mudanya.Gen.TR 'ye verdiği röportajı sesli olarak dinleyebilirsiniz.

Seven Röportajında üreticinin neden bu işe giriştiğini, CHP Mudanya İlçe Teşkilatına ve CHP Bursa Milletvekillerine bakış açısını çarpıcı cümlelerle vurguladı.

 

Değerli Halkımıza,

 

Bilindiği gibi ilçemiz ve çevre köylerimizin en önemli gelir kaynağı zeytin ve zeytinciliktir. Yıllardır gerek üretim girdilerinin  sürekli artmasından, gerekse zeytinin yeterince değerlendirilmemesinden dolayı üretimiz büyük sıkıntı ile karşı karşıya kalmıştır.

Üstelik son yıllardaki Dünya tarım politikaları, IMF, Dünya Bankası ve diğer finans kuruluşlarının ekonomimize, müdahalelerinden dolayı, ülke tarımımız yok olmakla karşı karşıyadır.

Bu gün tütünde şeker pancarında, fındıkta, ve diğer tarım ürünleri üzerinde oynanan oyunların zeytinde oynanamayacağını düşünmek saflık olur.

Peki, kim zeytin üreticilerinin sorunlarını saptayıp çifçiden, üreticiden yana tavır koyacak ?

Eğer şu veya bu diyorsanız mesele yok !

Gerçekçi olalım zeytin üreticisinin kaderi ile başbaşa bırakıldığını artık görelim.

İlçemizde sosyal kültürel, üretim ve tüketim, çevresel ve bunlar gibi birçok sivil toplum örgütleri dernekler kurulmuş olmasına rağmen, en yaşamsal değerimiz olan zeytin ve zeytincilikle ilgili sağlıklı oluşum söz konusu olmamıştır.


tıkla resmi büyüt
Dün Akşam 20 Kurucu Üye Toplandı
(tıkla resmi büyüt)
İşte bizler, Bağımsız Çiftçi Hareketi olarak bu eksikliği üreticimizin sorunlarını saptamak, bunların çözümü için akademiksel teknik verilerden yararlanmak üreticilerimizin eğitimlerine katkıda bulunmak, mesleki bilgilerini arttırmak onlarla dayanışma içinde çalışmak, amacı ile dernekleşme kararı aldık.

En kısa zamanda gerekli yasal girişimlerde bulunarak derneğimizi "Mudanya Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsilleri" adı altında kurup çalışmalara başlamayı, böylece zeytin üreticilerinin sesi olmayı, onların haklarının savunucusu olmayı hedefliyoruz.

Ne olmayacağız?

 

  • Herhangi bir siyasal yapılanma içinde kesinlikle olmayacağız.
  • Herhangi bir siyasi partinin veya oluşumun temsilcisi veya payandası olmayacağız.
  • Herhangi bir siyasi partinin veya partilerin siyasi muhalefeti olan bir misyonu kesinlikle üstlenmeyeceğiz.
  • Marmarabirlik Zeytin Tarım ve Satış Kooperatifinin alternatifi olmak gibi saçma bir misyonu asla üstlenmeyeceğiz.
  • Çalışma ve etkinliklerimiz kişisel değil, toplumsal yararlılık olacaktır.
  • Üreticinin ve onun emeğinin her zaman yanında olacağız.

Değerli zeytin üreticisi arkadaş .


Ürününe alınterine emeğine geleceğine sahip çıkmak için senin iyi niyetini çıkarları için kullanmak isteyenlere dur demek için,

Yarınlara güvenle bakmak için,

Bu sese kulak ver.

Sende bize katıl gelin bir olalım.


Saygılarımızla

Mudanya

Bağımsız Çiftçiler Hareketi Adına

Şenol Seven

12-10-2006


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >