Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin-2008 arrow Marmarabirlik Üst Yönetiminde Mudanya Delegesi Yok
Yazdır E-posta
Perşembe, 01 Mayıs 2008

   Marmarabirlik Üst Yönetiminde Mudanya Delegesi Yok

 
tıkla resmi büyüt
Marmarabirlik Mudanya Kooperatif Başkanı İbrahim Başaran
(tıkla resmi büyüt)
Türkiye'nin en büyük zeytin birliği olan  Marmarabirlik'te (SS Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği) 2007 yılı olağan mali genel kurulu son anda divana verilen önerge ile seçimli hale geldi.

252 delegeden 246’sının katıldığı genel kurulda tek listenin yarıştığı ve sakin geçen seçimde,  Refi Taviloğlu, İbrahim Aksoy, Mazhar Panzehir ve Kemal Dinç’ten oluşan asil, Recep Eren, Hüseyin Peker, Basri Beyhan ve Kahraman Koçer’den oluşan yedek yönetim kurulu listesi 183 oy alırken, boş oylar ise 41’de kaldı. Denetim Kurulu’na ise Cengiz Sayın, Mustafa Küçü asil üye, Nurettin Hocaoğlu ile Eyüp Şipal ise yedek üye olarak seçildi. Öte yandan Mudanya’nın tek delegesi olan Emir Soydan, yeni dönemde görev alamadı.

Yapılan seçimlerde Marmarabirlik Genel Başkanı Refiğ Taviloğlu yeni yönetimini oluşturmuş oldu. Marmarabirlik Genel Kurulunda tarihinde ilk defa Mudanya listeye alınmadı.


Genel Kurul’da açılış konuşmasını yapan Marmara Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu, Birliğin geleceğine yönelik kaygıları dile getirdi. Birliğin 2000 yılında 4572 sayılı yasayla yeniden yapılandırma sürecine girdiğini ve devlet tarafından özel sektör gibi çalışmasının öngörüldüğünü anımsatan Taviloğlu,  2001 krizinin süreci olumsuz etkilediğine dikkat çekti.


Mazot, gübre ve ilaç girdilerindeki artışa ve ürün gelirlerindeki düşüşe işaret eden Taviloğlu “Gelinen noktada ülkemizde yetiştirilen pek çok tarım ürününün üretim alanları daralmış, bazı tarım ürünleri neredeyse hiç yetiştirilmemeye başlanmıştır” dedi.


Marmarabirlik dışındaki tüm birliklerin devlete olan borcunu bile ödeyemez duruma geldiğini belirten Taviloğlu, zeytin sektöründeki gelişmelerin iyi yönde olmadığını, çıkış yolunun ise sektördeki üretici, tüccar, yönetici, siyasetçi ve bürokrasinin işbirliğinden geçtiğini ifade etti.


Türkiye’nin çeşitli yörelerinde zeytin yetiştiriciliğine başlandığını anlatan Taviloğlu “Marmarabirlik’in müdahil olmadığı bir zeytin piyasasında üreticilerimizin ne duruma geleceğini düşünmek bile istemiyorum” diye konuştu. 


Marmarabirlik Genel Kurulu faaliyet raporunda, 2008 yılı alımlarına yönelik 31 bin 110 ton sofralık ve 5 210 ton yağlık olmak üzere 36 bin 320 ton ürün alınacağının varsayıldığı yer aldı. Öte yandan Kurul’da Marmarabirlik’in Orhangazi’deki 16 dönümlük arazisinin belediyenin gösterdiği arsa ile takas yoluyla kamulaştırması hususu delegeler tarafından oy birliği ile reddedildi.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >