Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin - 2006 arrow Bu Günler Zeytincinin İyi Günleri
Bu Günler Zeytincinin İyi Günleri Yazdır E-posta
Salı, 03 Ekim 2006


    Bu Günler Zeytincinin İyi Günleri

Marmarabirlik'in zeytin üreticisine bareme avans fiyatını 2,5 YTL olarak açıklaması gündeme bomba gibi düştü.

Mudanya.Gen.Tr ve Radyo POYRAZ olarak Bağımsız Çifçi Hareketi Sözcüsü Şenol Seven ile teleröportaj yaptık.

 
tıkla resmi büyüt
Şenol Seven
(tıkla resmi büyüt)
Uzun soluklu gerçekleşen bu röportajı mutlaka dinlemenizi tavsiye ediyoruz.Ayrıca özet açıklamasını okuyabilirsiniz.


Bağımsız Çifçi Hareketi Sözcüsü Şenol Seven 6 Ekim 2006 CUMA Akşamı Radyo POYRAZ'da canlı olarak yayınlanacak olan Gündemin Sesi programına konuk olacak ve kapsamlı açıklamalarda bulunacak.

Zeytin Barem Avans fiyatı hakkında CHP Mudanya İlçe Başkanı Emir Ali Usta'nın görüşlerini www.mudanyaonline.net te okuyabilirsiniz.

Şenol Seven ile Röportaj

Mudanya.Gen.Tr;

Marmarabirlik'in açıkladığı fiyatlar sizce nasıl ?


Şenol Seven ;

"Üreticimize uzun zamandır söylediğimiz olaylar şimdi karşılarına çıkıyor.Bizde üzülüyoruz.Bu politikalar IMF'nin ve Dünya Bankasının dikte ettiği politikalardır. Nufüsümuzun %40'ının tarımla geçindiğini bunu %10 %15 lere düşürülmesi gerektiğini

söylüyorlar bunu yaparkende bu şekilde çifçiyi üreticiyi perişan hale getiriyorlar. Tütünde, şeker pancarında, Fiskobirlikta yaptıklarını şuanda da zeytinde de yapıyorlar. Zetin'in 2,50 YTL'ye düşmesinin en büyük nedenlerinden biri hükümetin politikalarıdır. 2,50 YTL inanın borsayada getireceği fiyatta 2,25 yani 2,50 YTL'yi geçmeyecektir.Çünkü Tüccar Marmarabirliğin vermiş olduğu fiyatın en fazla 0,2YKrş. üzerine koymaktadır.Bunlar önceki yıllardada aynı şekilde yapıldı.Marmarabirliğin 4,50YTL açıkladığı geçen seneki fiyatına tüccar 0,10YKRŞ koyarak peşin olarak çifçiden aldı.Sadece üretilen, dalındaki zeytinle ilgili değil bu politikalar, köylü'nün ıstarnasında bulunan zeytinle de ilgili. Çifçi geçen sene 4YTL'ye satmadığı zeytini bir sene geçtikten sonra 6-7YTL'ye satmayı düşünürken şimdi 3YTL'ye de satamayacak ona çok üzülüyoruz.Perişan halde zaten arkadaşlarımız."  Devamını okuyun......

Mudanya.Gen.Tr;

Organize olmuş bir Marmarabirlik zeytine dış pazarlar bulmakta yeterli olmuyor mu?


Şenol Seven ;

"Yetmiyor.Çünkü neden yetmiyor? En büyük hatayı 1996 yılında Uluslar arası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyinden çıkmakla

yaptılar. 1982 yılında kurulan ve Türkiye'nin kurucu üye katıldığı bu organizasyondan 1996 yılında Türkiye kendisi çıktı.

1996'dan bu yana ilk 10 yıl içinde bu organizasyona üye olan ülkeler kendi pazar paylarını paylaştılar.

Düşünebiliyormusunuz Marmarabirlik olarak geçen sene Avrupaya ancak 3 binton zeytin satabildik.Siz satamazsanız arz edemezseniz zeytininizi tabi çifçiden alacağınız zeytin fiyatı da bu şekilde olur.Marmarabirlik satamadığından çifçinin

elindeki zeytini geçen sene alamadı.

Düşünebiliyormusunuz 15 milyon nufüslu İstanbulda 2 tane bayi var. Nasıl
satabileceksiniz bu zeytini ? Yani hiç profesyonel düşünmüyorlar."

Cevabını verdi.Şenol Seven Röportajımızın devamında Marmarabirlik yönetiminin üreticinin gözünün içine baka baka yalan söylediğini ve IMF memuru olduğunu iddia etti. Seven Marmarabirlik yönetim kurulu başkanı Refi Taviloğlu'nu istifaya çağırdı.

Bu Günler Zeytin Üreticisinin İyi Günleri:

Yaşananların zeytin üreticisinin iyi günleri olduğunun altını çizen Şenol Seven önümüzdeki yıl Marmarabirlik'in Yeni İş Modeli Taslağı 1.5 maddesi uyarınca ortak ve bölge dışından zeytin alımına başlayacağını Marmarabirlik'in Gaziantep, Karaman, Aydın, Muğla ve Mersinden zeytin alımı yapacağını oradaki üreticinin zeytinlerini

değerlendireceğini belirtti.

Marmarabirlik yönetimini Marmara üreticisinin zeytinini satamazken bölge ve ortak dışı alımlarla yağlık zeytinleri sofralara taşıyacağını belirtti.Buradaki üreticinin ürününü değerlendiremeyen Marmarabirlik'in diğer bölgelerdeki ürünleri nasıl değerlendireceğini soran Şenol Seven bunun haksızlık olduğunu vurguladı.


Sözlerine bu olay kooperatifçilik ve Birlikler ruhuna aykırıdır.Diye devam eden Bağımsız Çifçi Hareketi Sözcüsü Şenol Seven asıl amacın Avrupa Birliği ve IMF tarafından devasa büyüklükteki Marmarabirlik gibi kuruluşları parçalayarak bölmek istediklerini belirtti.

Avrupa Birliği ve IMF'nin 13 bin, 40 bin ortaklı birlikleri istemediğini amaçlarının bu birlikleri yok ederek kendi firmaları ve markaları ile ortaklığa zorlayarak ihraç edilecek zeytinden oluşacak karın %50 sini ürünle birlikte ülkelerine ve kendi insanlarına kazandırmak istediklerini iddia etti.

Seven Türkiye denilenin "Ben senden zeytin alırım ama benim ülkemdeki bir şirketle ortak olacaksın.Ben sana 1 dolar verdiğimde ortak olan şirketimin sayesinde 1 doların yarını geriye alacağım diyor" dedi.

Marmarabirlik ve Fiskobirlik'in bu çerçevede bu duruma getirildiğini iddia etti.

Mudanya.Gen.Tr olarak Şenol Seven'e Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı
Refi Taviloğluna mesajını sorduğmuzda Şenol Seven ;

"Ben kendi yüzlerinede söyledim Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu ve yönetim kurulu üyeleri IMF'nin, Dünya bankasının ve bu hükümetin memuru değildir.Bu yönetim kurulu ve başkanı bu hükümet atamamıştır.Onları 40 bin üreticinin sandığından çıkan oylar atamıştır.Bu yüzden seçimle gelen bu arkadaşların çifçi ve üreticiden yana olmaları gerekir.Eğer bu çifçi ve üreticinin hak ve menfaatlerini koruyamayacaklarsa orada durmanında bir anlamı yoktur.Bunlar istifa etmeli zeytin üreticiside hak ve menfaatlerini korumalıdır.Bunun için bir yerde birleşmelidir. Bu sağ olur sol olur bağımsızolur farketmez ama ekmeği uğrunda mücadele etmelidir" dedi.

Şenol Sevenden CHP Bursa milletvekillerine sitem;

Seven "Bizim mecliste muhalefette bulunan CHP milletvekillerimiz mecliste komisyon kurmuşlardı.19 tane milletvekilimiz geldi.Marmarada Mudanya'yı İznik'i dolaştılar.Fakt komisyon üyelerine bir bakınız 19 tane milletvekilinden bir tane Bursa milletvekili yok. 19 taneden 16 tanesi İzmir, Muğla, Aydın 2 tanesi Çanakkale, 2 tanesi Balıkesir 40 bin müstahsili olan İznik'te Orhangazi'de Mudanya'da, Gemlik'te Bursa'yı temsil eden milletvekillerimizden bir tane yoktu. Elimde belgeler var kedi raporları CHP komisyonu sonuç raporunda şunu söylüyor.

(Bu nedenledir ki Ege Bölgesinde üniversitelere zeytin ve zeytinyağı ile ilgili birimlerin kurulması gereklidir.)

deniliyor.Dünyanın en kaliteli zeytininin üretildiği Marmara Bölgesinde böyle bir şey düşünmüyorlar, ama Ege Bölgesinde böyle bir birimin açılması için önerge veriyorlar olacak iş mi bu? Neye göre yapıyorlar bunu anlamış değilim. Orada oylar heralde daha fazla" dedi.

Tarım fuarında ziraat odası meclis üyesinin canlı yayında Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu'na soru sorarak diğer üye olmayan bölgelerden de zeytin alımı yapılacakmı sorusuna Refi Taviloğlu'nun hayır böyle bir şey yok dediğini belirten Şenol Seven önümüzdeki dönem uygulanması planlanan Refi Taviloğlu'nun yazdığı Yeni İş Modeli Taslağında 1.5 maddesinde bunun tam tersinin yazdığını iddia ederek Refi Taviloğlu'nun köylü ve çifçiyi saf yerine koyduğunu ve yalan söylediğini iddia etti.

Şenol Seven Marmarabirlik 150 sayılı Mudanya Kooperatif Başkanı Osman Nuri Doğru'nun geçen sene çifçinin zeytinini yaprağına kadar alacaklarını ifade ettiğini fakat çok güvendiği merkez yönetiminin zeytin alım kampanyasını 15 günde bitirdiğini anımsattı.

Marmarabirlik'in 10 Milyon Yeni Türk Lirası (10Trilyon) kar ettiğini seçimlerden sonra dağıtılacak diye söz verildiği halde bu paranın çifçiye dağıtılmadığını 1,5 sene zaman geçtiğini vurguladı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu'nun çifçiye verdiği sözler doğrultusunda zor durumda olduğunu sözlerine ekleyen Şenol Seven
Refi Taviloğlu'na ve yönetim kurulu üyelerine vicdanlarınız rahatsa orada oturun değilse bizim yapacağımız, bir şey yok dedi.

Şenol Seven sonuç olarak yaşanan tüm bu olumsuzlukların IMF direktifleri doğrultusunda hükümetin politikatısı olduğunu geçen sene 4,50 YTL olan zeytinin ne olupta bu sene 2,50 Ytl'ye düştüğünü sordu.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >