Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin-2007 arrow Marmarabirlik Üst Yönetimine Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor
Yazdır E-posta
Salı, 27 Kasım 2007


   Marmarabirlik Üst Yönetimine Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

tıkla resmi büyüt
Yön.Kur.Bşk.İbrahim Başaran
(tıkla resmi büyüt)
SS 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran Yönetim Kurulu adına bir yazılı bir basın açıklaması yaparak 29-10-2007 tarihinde başlayan 2007-2008 Zeytin Alım Kampanyasında Marmarabirlik Merkez Yönetiminin uygulamalarını eleştirdi.

İbrahim Başaran Mudanya Kooperatifi olarak Marmarabirlik Merkez Yönetimi ile üye ortakların çıkarları doğrultusunda iyi geçindiklerini ve iyi geçinmeye çalıştıklarını buna rağmen sorunların artarak gündeme geldiğini vurguladı. Başaran Birlik Yönetiminin bundan önceki kampanyalarda olduğu gibi çelişkili anlaşılmaz ve basiretsiz tutum ve davranışlar içinde bulunduğunu vurgulayarak "Bu durum bizleri ve dolayısıyla üretici ortaklarımızı son derece tedirgin etmektedir." dedi.

Başaran SS 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu'nun

 

 

Marmarabirlik'e üye üreticilerin ortak çıkarları doğrultusunda görüş ve önerilerin çeşitli defalar Marmarabirlik Merkez Yönetimine iletildiğini buna rağmen Birlik Yönetiminin alınan öneri kararlarını uygulamadığını hatta Birlik Yönetimi'nin alınan kararları hiçe sayarak tam tersi uygulamalarda bulunduğunu belirtti.

Sert ifadelerin ve iddiaların yer aldığı yazılı basın açıklamasında  Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu "Şunu açıkça belirtmeliyiz ki Birlik Yönetim Kurulu  basiretli davranamıyor hatta davranmıyor. bilindiği gibi kampanya başında televizyonlara çıkarak peşin zeytin alacaklarını beyan ettiler. Hatta ürün kalibrajları arasında o kadar bariz farklılıklar yarattılar ki kötü niyetli kişilere kapı açtılar. Örneğin 200 dane zeytine 5YTL. 210 dane zeytine 4,50 YTL. 220 dane zeytine 4 YTL. vererek ilk yanlışlarını yaptılar.Daneler arasında 0,5 YKRŞ olunca kötü niyetli kişilerin iştahını kabarttılar. Ama şunuda belirtmekte yarar var ki bu birlik yönetini 3 yıldan beri alım ve yönetim hataları göstermektedir." cümlesine yer verdi.

Yazılı açıklamada Birlik Merkez Yönetimi'nin 2007-2008 zeytin alım kampanyasında peşin alım yapacağını açıklamasına rağmen, 15 gün içinde bu kararından dönerek alınan ürünlerin %40 ını peşin %60 ını Temmuz 2008 vadeli ödeyeceği kararı hatırlatılan basın açıklamasında Merkez Yönetiminin Kooperatif Yönetimleri ile yapmış olduğu toplantılarda alınan 200-290 dane arası zeytin bedeli ödemelerinin vadeye bağlanması, 300-360 daneli zeytin bedellerine kota uygulanması nedeniyle 15 günlük periyotlarda ödenme kararı alınmasına rağmen bu kararların niçin uygulanmadığının anlaşılamadığı vurgulanarak ;

"Ancak şunuda söyleyelim ki bu kararlarından da dönerlerse hiç şaşırmamak lazım çünkü Birlik o kadar saatlik ve yanlış kararlarla yönetiliyor ki anlaşılması mümkün değil.
Biz Mudanya Yönetim Kurulu olarak her zaman Birlik Kooperatif ve Üye Ortaklarımızın çıkarlarını savunduk ve savunmaya devam edeceğiz. Çünkü biz bu gücümüzü Üye Ortaklarımızdan alıyoruz. Bizim kimse ile şahsi bir anlaşmazlığımız, sorunumuz ve çıkılamayacak hesabımız yoktur.Bizim derdimiz basiretli, doğru ve kararlılıkla yönetmek ve yönetilmektir.Bütün gayretimiz bunun içindir.Adil basiretli yönetmek ve yönetilmek için çektiğimiz cefa da kutsaldır. Bizi bu yoldan kimse döndüremeyecektir." denildi.

 

Konuyla İlgili Diğer Haber TIKLAYIN


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >