Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Türk Eğitim Sen Soruyor
Yazdır E-posta
Çarşamba, 13 Eylül 2006

    Türk Eğitim Sen Canlı Yayınımıza Katıldı

Ahmet Karakaya
Türk Eğt. Sen Ahmet Karakaya
(tıkla resmi büyüt)
Türk Eğitim Sen Mudanya temsilcisi Ahmet Karakaya basın açıklamasının ardından 15Eylül 2006 Cuma akşamı Radyo POYRAZ'da canlı olarak yayınlanan Murat Işık'ın sunduğu Gündemin Sesi programına konuk olarak katıldı.Basın açıklamasında değindiği bir çok konunun ayrıntılarını açıklama fırsatı bulan Türk Eğitim Sen Mudanya temsilcisi Ahmet Karakaya'nın radyo programını Mudanya.Gen.Tr olarak sitemizden yayınlıyoruz.Ayrıca Basın açıklamasını haberin devamını tıkladığınızda bulabilirsiniz.

Birinci bölüm

İkinci bölüm

 

    Eğitim Sen Mudanya İlçe Temsilciliği Soruyor !

Image
Ahmet Karakaya
Yeni Eğitim Öğretim yılının başlamasına günler kala Türk Eğitim-Sen Mudanya Temsilci Ahmet Karakaya'dan zehir zemberek açıklamalar geldi. Ahmet Karakaya yaptığı basın açıklamasında mütareke kentinin eğitim kurumlarına ve okullarımızda ki idari boşluklara dikkat çekti ve sordu....

Hiçbir yorum katmadan basın açıklamasını olduğu gibi sizlere sunuyoruz.

Dilerseniz okuyun dilerseniz mavi ÇAL butonuna tıklayın bir süre bekleyin ve dinleyin.

Tıklayın biraz bekleyin ve dinleyin.

  ©Ute Jacobi

    DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI VE DEĞERLİ EĞİTİM ÇALIŞANI ARKADAŞLARIMIZ

2005-2006 Eğitim ve Öğretim yılının öğrencilerimize,velilerimize, meslektaşlarımıza, Mudanya’mıza ve ülkemize hayırlar getirmesi temennisiyle başarılı, kazasız, belasız, sağlıklı bir eğitim ve öğretim yılı diliyoruz. Tabii ki başarı ve sağlığın sadece temenni ile elde edilmediğini de çok iyi biliyoruz.

Okullarımızın açılmasına az bir süre kala, okullarımızdaki idari kadro boşluklarının olumsuzluklara yol açacağı düşüncesindeyiz. Bu güne kadar boş bulunan idari kadrolar için yetkililerin ne gibi çalışmalar yaptığını da merak etmekteyiz. İlçemiz merkez ve köy okullarında bulunan idari personel boşluğu ne zaman doldurulacak ya da bugüne kadar niçin bu konuda çalışma yapılarak  okulların yeni eğitim-öğretim yılına hazırlanması daha özenle sağlanmamıştır ?

Yine okullarımızdaki idari kadrolardaki boşluklar doldurulurken geçen öğretim yılında olduğu gibi bu öğretim yılında da 12 Eylül İlköğretim Okulunun idari kadrosu eksiltilerek görevlendirme yapılması dikkat çeken bir başka durumdur. Niçin sürekli bu okulumuzun idari kadrosu eksik bırakılıyor? Okullarımızda idari kadrolarda bu kadar eksik varken idari işlerin yetkililer nasıl tam ve zamanında yapılmasını bekleyebilirler?


Değerli basın mensupları, ilçemizde yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlarken eğitim çalışanlarının bir diğer meselesi kendi analarının ak sütü gibi helâl olan banka promosyonlarının ve kendilerinden sır gibi saklanan bu promosyonlarla ilgili yapılan anlaşmanın şartlarıdır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin yaptıkları bu anlaşmanın şartlarını çalışanlardan sır gibi saklamak kaydıyla kendilerine olan güveni zedelediklerinin farkına varmalarını bekliyor ve kendilerinden anlaşma yaparken hiçbir şey paylaşmadıkları eğitim çalışanlarını bu promosyonların geleceğini belirlerken taraf yapmalarını bekliyor ve uyarıyoruz.

Acilen hangi banka ile hangi şartlarda anlaşma yaptığınızı çalışanlara açıklayın ve bu paraları eğitim çalışanlarının onayını almadan kesinlikle hiçbir şekilde harcamayın. Hemen bir komisyon kurarak ya da bir anket çalışması ile bu paraların geleceğini belirleyin. Şunu da asla unutmayın devletin hiçbir kurumunda çalışanlar kendi sosyal tesisini kendisi yapmadığı için eğitim çalışanları da kendi tesislerini yapmak zorunda değildir. O yüzden tek taraflı olarak almış olduğunuz sözde öğretmen evi yapım projenizden acilen vazgeçin.  Bizler  Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilciliği olarak bu promosyonların sonuna kadar takipçisi olacağız.


Değerli basın mensupları, hepimizin malumu kısa bir süre önce  ilçemizde yayınlanan bir yerel gazetede 2006-2007 öğretim yılı başlarken ülkemizde bilgisayar sınıfı olmayan okul kalmayacak  diye çok iddialı bir açıklama gelmişti. Bizler bu açıklamanın  Mudanya kamuoyu adına takipçisi olacağımızı belirtmiştik. Okullarımızın açılmasına az bir süre kala biz ülkemizin diğer bölgelerinde bilgisayarsız okul kaldı mı bilmiyoruz ama maalesef ilçemizde ki okulların  bilgisayar sınıfsız kaldığını biliyor ve kamuoyu ile bunu paylaşıyoruz.   Biz bu konuda ilimizden seçilen 21 okul içinde bulunan ilçemiz Hatice İsmail Hakkı Kayan İlköğretim Okulunun bilgisayar sınıfının  yapımından  niçin vazgeçildiğini merak ediyor etkili ve yetkili olanları bu okulumuzun iptal edilen bilgisayar sınıfının yapımı için çaba sarf etmeye davet ediyoruz. Bu iddiada bulunanları bu okulumuzun bilgisayar sınıfının yapımı için mücadele etmeye çağırıyoruz.


Değerli basın mensupları, yapılan son OKS sınavı sonucu ilçemizde bulunan Sami Evkuran Anadolu Lisesine yerleşen öğrencilerin dağılımına bakıldığında yerleşen öğrencilerin büyük çoğunluğunun ilçemiz dışından geldiğini ve ilçemiz köy okullarından yerleşen öğrenci olmadığı görülüyor. Bunda bu okulumuzun kontenjanının birdenbire bir sınıf eksiltilmesinin payı olduğunu düşünüyoruz. Yabancı dil ağırlıklı lise kapanmışken bu okulun kontenjanının düşürülmesini doğru bulmuyoruz. Bu yıl sınava giren öğrencilerin yaşadığı mağduriyetin yaşanmaması için önümüzdeki öğretim yılında yeniden kontenjanın arttırılmasını istiyoruz.

Okullarımızda ki öğretmen dağılımına gelince son günlerde görülmektedir ki bu yıl ilçemize çok sayıda stajyer meslektaşımız atanmıştır. Bu da ümit ediyoruz  bilhassa köy okullarımızda ki branş öğretmeni açığını kapatacaktır. Geçen öğretim yılında öğretmen açığının yoğun olarak yaşandığı ilçemizde  çalışan sözleşmeli öğretmen sayısına baktığınızda sayının çok yüksek olduğu görülecektir. Okullarımızda öğrenim gören bütün öğrencilerimizin okudukları her dersi kendi branş öğretmeninden alma hakkı olduğunu hiç kimse unutmamalıdır. Eğitimde günü birlik çözümlerin sorunu çözmediğini aksine büyüttüğünü  herkes görmelidir. Öncelikle idari kadrolardaki boşluklar günü kurtarmak için değil eğitimde kaliteyi arttırmak için bir an önce doldurulmalıdır.
 

Değerli basın mensupları ve eğitim çalışanları her öğretim yılının başında olduğu gibi bu öğretim yılında da kayıt sırasında okullarımızda çeşitli olaylar olmuştur. Bir tarafta  yoksulluk sınırında geçim mücadelesi yapan veli bir tarafta okulunun ihtiyaçlarını karşılamak için uğraş veren okul yönetimleri. Her öğretim yılının başında olduğu gibi adeta düelloya dönüşen bu karşılaşma bu öğretim yılının başında yine gerçekleşmiştir. İstenen kayıt paraları bazen velilerimizin canını yaktığını hep beraber gördüğümüz için önümüzde ki öğretim yılı için bir öneride bulunmak istiyoruz. Bu sorunun çözümünü kayıt zamanında bankalar okullarımıza post cihazı koyarlarsa yöneticilerimizde 12 taksitle kayıt imkanı verir böylece bu sorunda çözülür diye düşünmekteyiz. Ödeme kolaylığı bulan velilerde herhalde okullarımıza yardımlarını esirgemezler.


Değerli basın mensupları,çalışanların  bir bölümü açlık sınırında bir bölümü de yoksulluk sınırında maaş almaya devam ederken  her geçen yıl milli gelirden aldıkları pay azalmaktadır. Hal böyle iken bu yıl yapılan toplu görüşmelerde hükümetin çalışanların temsilcilerinin karşılarına komik sayılacak bir zam oranıyla çıkması düşündürücüdür. Gelişen teknolojiyi takip edemeyen  bir kitap alırken zorlanan bir öğretmen nasıl öğrencilerine daha faydalı olmayı başarabilecektir? Bizler bütün bu ekonomik şartlar aleyhine de olsa  sınıfa girdiğinde her şeyi unutan meslektaşlarımızı canı gönülden kutluyoruz. Bizler sonuna kadar devletimizin geleceği için gecemizi gündüzümüze katarak   çalışmaya devam edeceğiz; fakat, asla hakkımız olan ücretleri yetkililerden istemekten de vazgeçmeyeceğiz. Ülkemizde çalışanlar hak ettikleri ücretleri almadığı sürece bu hak arama mücadelesi sokaklarda devam edecektir. Çalışanları üstü kapalı tehditler  de yıldıramayacaktır.


Değerli basın mensupları, sizlere biraz sonra dağıtacağımız bir evrak var ki ilçemizde sendikacılık yaptığını zannedenle verilen derslerden biri. Geçen öğretim yılında ilçemizin bazı okullarından üyelerimizin şahsi bilgilerini içeren evraklar bir şekilde sendikacılık yaptığını sananların eline ulaştırılmış ve bu konuda ellerine nasıl geçtiği sorusu kendileri tarafından aydınlatılamamıştı. İşte üyelerimizin evraklarını nasıl temin ettiklerini açıklayamayanlar ilçemizde ki müracaatlarına olumsuz cevap alınca birde Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na başvurmuşlardır. İşte bu başvuruya verilen ret cevabı adeta anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az misalidir. İlçemizde sendikacılıkları birkaç emekliye kalmış olan bu kişilere sorduğumuz niçin İstiklal Marşımızı kongrelerinizde söylemiyorsunuz, niçin basılı evraklarınızda Ulu Önderin resimlerini basmıyorsunuz, niçin 24 Kasım’a karşısınız gibi  sorulara cevap alamadığımız için bu kişilere bu soruları şıklarını vererek çoktan seçmeli hale getirerek sormaya devam edeceğiz. Bu kişilerin durumunu bir meslektaşımıza sınav esnasında uzun bir süre geçmesine rağmen kalemini oynatmayan öğrencinin “Sorular kolayda hocam cevapları çok zor yanıtı” ile eşdeğer bulmaktayız.


Değerli basın mensupları ilçemizin eğitimle ilgili acil öncelikli sorunlarından bir tanesi bir an önce normal öğretime geçilmesidir. Bu yüzden yıllardır sürüncemede kalan Atatürk İlköğretim Okulunun yapımına başlanmalıdır. Ayrıca ilçemizde bulunan lisenin normal öğretime geçmesi için yeni bir liseye ihtiyaç vardır. Bu durumda acilen çözülmesi gerekmektedir. Biliyorsunuz lisemizde geçen yıl olduğu gibi bu yılda gece öğrenimi bir sürede olsa devam edecektir. İlçemize mutlaka 2 ilköğretim okulu yapılarak buralarda okuyan öğrencilerimizde normal öğretime döndürülmelidir.  Bunların yanında niçin ilçemizde bir sağlık meslek ,bir öğretmen, bir Anadolu teknik ve bunun gibi liseler yok bunların olmayışını da ilçemiz için bir eksiklik olarak görmekteyiz. Uludağ Üniversitesi’nin açılması düşünülen okulundan ilçemiz esnafının cebine girecek parayı hesap edenler esnaflarımızı ve ilçemiz öğrencilerini düşünerek bir de bu yönde çalışma yaparsalar  ilçemizin ne kadar kârlı çıkacağını  göreceklerdir.

Değerli basın mensupları, ilçemizde eğitimin kalitesinin artması için bizler eğitim çalışanları olarak üzerimize düşen hiçbir görevi yapmaktan kaçınmayacağız. Biliyoruz ki Mütareke Kenti Mudanya’nın velisi ve öğrencisi her şeyin en iyisine lâyıktır. Tekrar yeni öğretim yılının tüm öğrenci, veli ve meslektaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor aramıza yeni katılan genç meslektaşlarımıza aramıza hoş geldiniz diyor  bütün eğitim çalışanlarına görevlerinde üstün başarılar diliyoruz. Mütareke kenti Mudanya’nın bugün düşman işgalinden kurtuluşunun  84. Yıldönümü olması dolayısıyla  bu zafere imza atan bütün kahramanları rahmetle ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.

                                               

                                                                                                        Ahmet  KARAKAYA
                                                                                                        TÜRK EĞİTİM-SEN
                                                                                                   MUDANYA İLÇE TEMSİLCİSİ


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >