Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin-2007 arrow Zeytin Üreticisi Mali Genel Kurulunu Yaptı
Yazdır E-posta
Çarşamba, 28 Şubat 2007


    Zeytin Üreticisi Mali Genel Kurulunu Yaptı.

Beklenen Marmarabirlik 150 Sayılı sınırlı sorumlu Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Olagan Mali Genel Kurulu bu gün (27-02-2007) Marmarabirlik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Tansiyonu oldukça yüksek geçen mali genel kurula 1700 üretici katıldı. Sık sık seçim sloganları ile konuşmalar kesilmesine rağmen seçim kararı alınmadı.

Divan başkanlığı seçimlerinde divan başkanlıkları için verilen önergeleri İbrahim Başaran'ın kürsüden yaptığı "Kamuran Yılanlı'nın Listesi, .... listesi, mevcut yönetimin listesi" şeklindeki anonsları salondaki tansiyonu bir anda yükseltti. Kürsüye yürüyen taraflar olay çıkardı. Emniyet güçlerinin müdahalesi ile yatışan olaylardan sonra Bakanlık Temsilcisi kürsüye çıkarak divan başkanlığına aday olan isimleri birer birer okuyarak ayrı ayrı oylanmasını ve sayımını gerçekleştirdi.

Bu oylamanın ardından Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsillerini Koruma Derneği Başkanı Şenol Seven'in önerdiği Yılmaz Mandacı divan başkanlığı listesi 413, Bülent Aşçı'nın önerdiği Abdullah Demir divan başkanlığı listesi 37, İbrahim Başaran'ın önerdiği divan başkanlığı listesi 616 oy aldı. Buna göre divan başkanı olan İbrahim Koçer 25 madeden oluşan gündemi okuyarak oylamaya başladı.

Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsillerini Koruma Derneği Başkanı Şenol Seven'in yoğun ısrarları ile divan başkanlığına 620 imza ile verdiği seçim kararını gündeme alma önergesi divan başkanı İbrahim Koçer tarafından dikkate alınarak tartışmalar eşliğinde okunarak gündeme alınıp alınmaması oylandı ve reddedildi. 

 

Şenol Seven'in 600 imzalı Seçim Önergesi Redd Edildi.Tıkla İzle Video

Mali Genel Kurul Gündeminin ;

19. Gündem maddesi olan:
Kooperatifimiz Anasözleşmesinin 30/7, 45/1 ve 53/1'inci maddeleri gereğince, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyelerine verilecek aylık ücret veya huzur hakkı ile yolluk miktarı ve ödenme esasları ile şeklinin belirlenmesi ve karara bağlanması oylanırken verilen 2 adet önergede kabul edildi. Bu önergelerin ilkinde 2005-2006 genel kurulundan sonra yönetim ve denetim kurullarına aylık kıdem tazminatı dahil 2/3 oranında ücret ödenmesine, yurtiçi ve yurtdışı harcırah'larının harcırah kanununa göre ödenmesine, ödenecek ücretin aylık olarak aysonu ödenmesine, ücretlerin alacakların yönetim kurulu kararı ile belirlenmesi. İkincisinde Mart 2007'den itibaren bir sonraki yönetim ve  denetim kuruluna kadar ......... iki kat olarak ödenmesine........ (nokta nokta yazılan yerlerde divan başkanının sözleri çok hızlı okumasından dolayı anlaşılamamıştır. Kayıt'ta da dinleyebilirsiniz. Birinci önerge ve 19. madde oybirliği ile kabul edildi.

Yine Mali Genel Kurul Gündeminin ;

20.Maddesi olan : Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğünün 7.11.2006 gün 14455 sayılı raporunun 6.maddesinde belirtilen 2005/2006 genel kurul ile ilgili harcamanın genel kurulca karara bağlanması

21.Maddesi olan : 2005-2006 işyılı zeytin alım kampanyasının erken kapanması nedeni ile teslimini taahhüt ettiği ürününün %50'sini teslim etmeyen 541 ortağımızın ortaklıklarının devamının görüşülerek karara bağlanması

22.Maddesi olan : Kooperatif Anasözleşmesinin 38'inci maddesinin son fıkrası ve 1163 sayılı Kooperatifler kanununun 56.maddesinde belirtilen kamu davası açılan yönetim kurulu üyelerinin göreve  devamı hakkındaki hususun görüşülerek karara bağlanması.

Genel kurul'un en dikkat çekici maddeleri olup tamamı İbrahim Başaran ve ondan önceki yönetim olan Osman Nuri Doğru Yönetiminin lehine oybirliği ile karara bağlandı.

Böylece Marmarabirlik 150 sayılı sınırlı sorumlu zeytin tarım satış kooperatifinin şimdiki ve görevden alınan Osman Nuri Doğru başkanlığındaki önceki yönetimler yaptıkları harcamalardan ibra edilerek aklanmış oldular.

 

Güzelyalı Çiftçileri Kalkındırma Derneği'nden Dikkat Çekici Önerge'de Yaşananlar

tıkla resmi büyüt
Yönetimler İbra Edildi
(tıkla resmi büyüt)
Mali Genel Kurulda gündemin 20. maddesi oylanıp divan başkanının "oybirliği ile kabul edildi" sözlerine itiraz ile Güzelyalı Çiftçileri Kalkındırma Derneği Yönetim Kurulu'nun divan başkanına bu konu ile ilgili olarak verdiği önergenin okunmaması üzerine yapılan itiraz üzerine divan başkanı oldukça dikkat çekici olan önergeyi okudu.

Güzelyalı Çiftçileri Kalkındırma Derneği Yönetim Kurulu'nun verdiği Önergenin ikinci maddesini oluşturan "Marmarabirlik seçim ve kongre sonrasında kazananların kutlama masrafların marmarabirlik kasasından ÖDENMEMESİNİ öneriyoruz" şeklindeki cümle üstüste iki kez divan başkanı İbrahim Koçar tarafından "Ödenmesini öneriyoruz" şeklinde okunması üzerine gelen uyarı ile cümle bu kez doğru şekilde okundu.

-İbrahim Başkan Cebinden Versin ! 

Bu önerge üzerine Marmarabirlik 150 Sayılı Zeytin Tarım Satış Kooperatifi eski yönetim kurulu başkanı Osman Nuri Doğru "İbrahim Başkan cebinden versin" sözleri arasında bir konuşma yaparak "Biz kimsenin bir kuruşunu yemedik. Bu işin kabul edilecek yanı yok" dedi. Osman Nuri Doğru'nun dikkat çekici konuşmasını ve yukarıda yazılanların ayrıntılarını mutlaka dinlemenizi tavsiye ediyoruz.Divan Başkanının oylaması ile yönetim kurulu bu konuda da tekrar aklanarak önerge redd edildi.

19.Madde Huzur Hakkı Önergeleri 

20. Madde-Başkan Cebinden Versin.

21.Madde Ortak İçi Kabul

22.Madde Göreve Devam TEŞEKKÜR

Gündemin 21. Maddesi ile ilgili olarak divan başkanlığına verilen önergeye göre Nilüfer, Kemalpaşa ve Karacabey ilçe köyleri zeytin üreticilerinden Mudanya 150 Sayılı Zeytin Tarım Satış Kooperatifine daha önceden beri zeytin teslim eden ve 2000 yılında yenilenen Ana Sözleşme ile ortak dışı bırakılan üreticilerin ortaklık başvurularının kabulu ve hak kaybına uğramamaları için ortak içi olarak kooperatife alınması oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

22.Madde oybirliği ile kabul edilerek yönetimde olan ekibe devam yetkisi verildi ve aklandı.

Dilek ve temennilerin olmadığı Mali Genel Kurulun kapanışından sonra kısa bir konuşma yapan Osman Nuri Doğru "hepinize teşekkür ederim. Ayağınıza sağlık bizi desteklediğiniz için teşekkür ederim. İnşaallah sizleri utandırmayacağız.Elimizden ne geliyorsa onları yapmaya çalışacağız. Teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum" dedi.

 

Seçim kararının alınmadığı mali kurul'da yaşanan ilginç videolar ve Mali Genel Kuru'un atmosferi Mudanya.Gen.Tr farkı ile yarın yayımda olacak.

Sesli ve görüntülü pek çok ayrıntıyı bulacağınız haberimizi önümüzdeki saat'lerde tekrar tekrar incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Mudanya.Gen.Tr ve Radyo POYRAZ olarak zeytin üreticisine hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz.


 Marmarabirlik Olagan Mali Genel Kurul'un dan Görülesi Videolar

 

 www.mudanya.gen.tr bir Radyo POYRAZ girişimidir.
 

 www.mudanya.gen.tr bir Radyo POYRAZ girişimidir.
  
  

 

 

 


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >