Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Uygulanan Yasaklar Balık Neslini Çoğaltıyor.
Yazdır E-posta
Salı, 02 Haziran 2009

   Uygulanan Yasaklar Balık Neslini Çoğaltıyor.
tıkla resmi büyüt
Balıkçı Volkan Koşan
(tıkla resmi büyüt)
Balık yasağının artmasıyla birlikte Marmara da balık nesli çoğalmaya başladı. Yıllar önce açıkgöz olarak geçinen balıkçıların sebep olduğu yasak avlanmayla Marmara da balık azalmaya ve günden güne de bölgeyi terk etmeye başlamış ve ardından Yunanistan’dan kasa kasa balık getirilerek Mudanya balıkçı tezgâhlarında satılıyordu, uygulanmaya başlayan yasaklarla birlikte buna ilave olarak ta kanlı terör örgütü PKK’nın bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın

İmralı adasında ömür boyu tutuklu olması ve İmralı adasına 5 mil yaklaşmanın yasak olması balıkların ada çevresine gelerek burada dinlenmeye ve korunaklı olduğu için yumurtalarını bırakmaya başlamasıyla balık nesli Marmara da çoğalmaya başladı.

Trol ve Algarnanın yasak olmasıyla balıkçılar dip ağları ile balık yakalamaya başladılar. Dip ağlarının balık yumurtalarına zarar vermediği gibi deniz tabanını da bozmuyor bu nedenle de dip ağları ile balık yakalamanın yasak olmadığını belirten Mudanya’lı balıkçı Volkan Koşan” Yasakların uygulanmaya başlaması hem biz küçük çapta balıkçılık yaparak geçimlerini sağlayan hem, ilçede ki balıkçı tezgâhı sahipleri hem de vatandaşlar için oldukça verimli oluyor. Trol ve algarna ile avlanmak kesinlikle yasak bu nedenle de bizler dip ağlarıyla balık yakalıyor ve ilçe halkımıza ucuz ve taze balık yediriyoruz. Küçük balıkları kesinlikle yakalamıyoruz. Yasakların uzun süre uygulanmasından yanayız” dedi.


Bazı balıkçılar da yasak avcılığın Mudanya dışında ki balıkçılar tarafından yapıldığını ve halen de sürdürmeye devam ettiklerini belirtiyorlar. Güzelyalı da konuşlanan Sahil Güvenlik 17 Bot komutanlığının iyi ki bölgede bulunduğunu ve denetimlerini sıklaştırmasıyla bazı açıkgöz geçinen balıkçıların korkarak denize açılamadıklarını ve Mudanya su ürünleri kooperatifinin de denizleri karış karış gezerek denetimlerini sıklaştırmalarını istiyorlar.


Yazdır | E-posta

Yorumlar (1)
RSS Yorumları
1. 03-06-2009 17:55
 
Bravo
Bu bilgiyi veren balıkçı kaçak avlanmadan mahkemelik. Ayaklar baş, başlar ayak
Giriş yapıldı
 
mudanyali16

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >