Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow TCG A-599 Mudanya Açıklarını Araştırdı.
Yazdır E-posta
Perşembe, 28 Mayıs 2009

   TCG A-599 Mudanya Açıklarını Araştırdı.

TCG A-599 Çeşme sınıfı hidrografik ve oşinografik araştırma gemisi Gemlik Körfezi'ni taradı. TCG ÇEŞME, Amerikan Donanması tarafından 28 Ekim 1999 tarihinde Singapur'da transfer edildi. Su altını araştıran gemi deniz yatağınıda ayrıntılarıyla araştırabiliyor.Tam yükle 2550 ton, 87 x 14.6 x 4.6 metre ölçülerine sahip, 15 knots, 14 mil hızla 12.000 mil hıza ve menzil'de olan 12'si subay 37 personel'e sahip, yurtdışında'da bazı komşu ülkelerle ortaklaşa araştırmalar yapan geminin  Mudanya açıklarında yaptığı araştırma konusu hakkında bir bilgi alınamadı.

Hidrografi Nedir ?

Hidrografya (sular coğrafyası ), yeraltı ve yer üstü sularının oluşum ve dağılımlarını araştıran

üzerine etkilerini inceleyen bilim dalıdır.

 

  
 

Yunanca hidro (su) ve graphein (tasvir) kelimelerinden oluşan Hidrografya, yeryüzünde bulunan suları (kaynak, akarsu, göl, deniz ve okyanus) ve yeraltı sularını inceler. Fiziki coğrafyanın bir kolu olan hidrografya, okyanus ve deniz çanaklarının morfolojik karakteriyle bunları dolduran su kütlesinin yüzeyinde ve içinde meydana gelen olayları (deniz suyunun sıcaklığı, tuzluluğu ve hareketleri) ve karalar üzerindeki göllerin nasıl oluştuğunu, göl sularını ve göllerdeki seviye değişikliklerini, kaynakları ve akarsuları (bilhassa akarsu rejimlerini) inceler.
Hidroloji, akarsu bilimi, göl bilimi (limnoloji) ve okyanus bilimi (oseonografya) hidrografyanın yararlandığı bilim dallarıdır.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >