Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Arşiv arrow Nedir Bu Çektiğimiz Ayçekirdeği Kabuğu Silsilesi'nden ?
Yazdır E-posta
Cuma, 22 Mayıs 2009

Nedir Bu Çektiğimiz Ayçekirdeği Kabuğu Silsilesi'nden ?
tıkla resmi büyüt
Bu kabuklar süpürmekle bitecek gibi değil
(tıkla resmi büyüt)
Yediden yetmişe her kesin yediği ayçekirdeği eskiden olduğu gibi bu gün de Mudanya yı çok kötü göstermeyi sürdürüyor. Yenen çekirdek kabukları yerlere atılarak Mudanya’nın çok çirkin bir görüntü almasına neden oluyor. Çevrelerine karşı duyarsız vatandaşların sebep olduğu bu görüntüler karşısında duyarlı vatandaşlar oldukça tepkililer” Sokaklarımızın da bizlerin bir evleri ve evlerimizin bir bölümü olarak görmek lazım geldiğini unutmamamız gerekiyor.

 Özellikle günübirlik olarak ilçeye Bursa dan gelenlerin neden olduğu bu çirkin görüntüler neden Bursa da yok, neden bulundukları yeri kirletmiyorlar da Mudanya’mızı kirletmek için büyük bir çaba sarf ediyorlar. Belediyemiz önlem almak için bu insanlarla mücadele ediyor, zabıtanın da mücadelesini biliyor ve görüyoruz ama yine de insanlar bildiğini okuyor. Bizler çevrelerine karşı duyarlı bireyler olarak belediyemizden şunu istiyoruz, bu tür kabuklu yiyecekleri satanlar mutlaka uyarılmalı ve çekirdek veya benzeri kabuklu yiyecekleri satarken yanlarında ayrıca birer poşet veya külah daha versinler, böylece yenenlerin kabukları bunların içine atılabilir ve Mudanya’mız temiz kalır” dediler.

BAŞKA MUDANYA YOK ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTALIM
Mudanya Belediye başkanı Hasan Aktürk’te konu hakkında yaptığı açıklamasında” Medeni toplumlar böyle davranmaz ve böylesine çevrelerine karşı duyarsız kalmazlar. Yıllardır ilçemizde aynı sıkıntı yaşanıyor. Esnaflarımız uyarılmalarına rağmen yine de birçoğunun satış yaparken ikinci bir külah vermekten kaçındıklarını görüyoruz. Bilinmelidir ki başka Mudanya yok. Dünyanın en güzel yerleşim bölgelerinden biri olan ilçemize sonuna kadar sahip çıkmak ve tertemiz kalmasını sağlamak bizlerin yerel idarecilerin olduğu kadar vatandaşlarında görevidir.  Yıllardır belediye yönetimleri bu konuda bazı önlemler almış ancak bunda başarı sağlanamamıştı. Bugün bizlerde bununla mücadele etmeyi sürdürüyoruz. Bizler şunu söylüyoruz, her şeyin başı eğitimdir, eğitimli insanlar yediklerini içtiklerini yerlere atarak çevrelerini kirletmezler. Sonra başka insanların Mudanya’yı temiz görmek istemeleri noktasında ki özgürlüklerini ve göz zevklerini kimse kısıtlayamaz. Belediyemiz temizlik işlerimizin çekirdekleri yerlerden süpürmeleri de çok zor oluyor. Kordon boyumuzun temizliği için elemanlarımız akşama kadar buradan ayrılamıyorlar. Belediye olarak kabuklu yemiş satanları zabıta marifeti ile uyaracak ve satılan kabuklu çerezlerin yanında ayrıca bir poşet veya külah vermelerini sağlayacağız. Hiçbir esnafımızın canının yanmasını istemiyoruz ama kendileri de duyarlı davranarak müşterileri istemeden kendileri kabukların atılacağı poşetleri verirken yerlere atmamaları konusunda da uyarsınlar. Yaz ayına girdiğimiz şu günlerde çok daha dikkatli olmak ver ona göre davranmak zorundayız. Belediye olarak bizlerde önlemlerimizi arttıracağız. Mudanya’yı hep birlikte yönetecek ve temiz tutacağız” dedi 
      Tarık ARSLAN/MUDANYA


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >