Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Mudanya'da 1 Mayıs Olaysız Kutlandı.
Yazdır E-posta
Cumartesi, 02 Mayıs 2009

   Mudanya'da 1 Mayıs Olaysız Kutlandı.

1 Mayıs İşçi Bayramı Mudanya'da gerçekleştirilen yürüyüşle kutlandı. Yürüyüş yapan işçilere Emek ve Demokrasi platformu, Alevi Kültür Dernekleri Mudanya Şubesi ve bazı siyasi partileri destek verdiler. Saat 11.00 da Mütareke Meydanında toplanan emekçiler sloganlar atarak rıhtım boyunca yürüdüler ve Cumhuriyet meydanında ki Atatürk anıtı önüne geldiler.

 

 

Burada Emekçiler adına bir konuşma yapan Eğitim-Sen Mudanya Temsilcisi Ali Çoşkun hükümeti eleştirerek "Hükümet bir yandan 1 Mayıs'ı tatil yaparken diğer yandan krizin bedelini emekçi sınıflara ödetmek için IMF ile işbirliği yapmaktadır. Biz emekçilere daha az ücret, daha güvencesiz iş, mezarda emeklilik, kısacası daha fazla sömürü koşullarını dayattılar" dedi.

Ekonomik krizi işçilerin çıkarmadığını vurgulayan Ali Çoşkun, çıkan ekonomik krizin bedelinin emekçilere ödettirilmek istendiğini iddia etti.

tıkla resmi büyüt
Ali Çoşkun Konuşmasını Yaparken
(tıkla resmi büyüt)
 

"Ne onurumuzu savunmaktan vazgeçeriz ne de ekmeğimizi küçültmeye izin veririz.Teslim olmayız" diyen Ali çoşkun'un konuşması sloganlar eşliğinde devam etti. Alana toplanan ve ellerinde dövizler taşıyan emekçiler "Kahrolsun Amerikan emperyalizmi, Zafer direnen emekçinin olacak." sologanlarını söylediler.

Ali Çoşkun "ağır ekonomik kriz ortamında işsizlik, sefalet, açlık sokaklarımızda tırpanıyla dolaşıyor. Fabrikalar birbiri ardına kapanıyor, yoksulluk dizginlenemiyor. Emek ve emekçi düşmanı politikalarla kriz her geçen gün daha da derinleşiyor.Krizin ağırlığı emekçinin sırtına yüklenmeye çalışılıyor.Ancak ne kadar saklanmaya çalışılırsa çalışılsın gerçek ortada: bu azgın sömürü çarkı artık kendisini döndüremiyor." dedi.

Krize karşı emekçileri koruyan önlemlerin derhal alınmasını isteyen emekçiler, işsizliği engelleyici, iş güvencesini geliştiren, istihdamı arttıran düzenlemeler talep ettiler. Emekçiler asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını, işsizliğe karşı iş gücünün 7 saat olarak tanımlanmasını, temel ihtiyaç ve gıda maddelerinde katma değer vergisi'nin  sıfırlanmasını, ulaşım, doğalgaz ve elektrik zamlarının geri çekilmesini talep ettiler.

1977 1 Mayıs'ında hayatını kaybeden emekçilerin faillerinin bulunmasını ve yargılanmasını isteyen emekçiler, Taksim meydanında kutlama yapmayı talep ederek özgürlük istediklerini vurguladılar. Cumhuriyet Meyda'nında yapılan konuşma ve dağıtılan bültenin ardından emekçiler sessizce dağıldı.

Kutlamalarda herhangi bir olayın çıkmaması ise Mudanya için sevindirici oldu.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >