Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Bademli Polis Bölgesine Dahil Edilebilir.
Yazdır E-posta
Cuma, 01 Mayıs 2009

   Bademli Polis Bölgesine Dahil Edilebilir.

Polis, jandarma arasındaki yönetmelik değişikliğiyle belirlenen ve aralarında Bademli’nin de bulunduğu  hudut protokolü ilçe kaymakamları başkanlığında ilçe emniyet ve ilçe jandarma bölük komutanlarından oluşan komisyonlarda uzlaşma 7 ilçenin dışında henüz sağlanamadı. Son kararı bu gün vali Harput’un vermesi bekleniyor

Vali Şahabettin Harput, 17 ilçe kaymakamı ile valilik binasında toplantı yaparak ilçelerdeki sınır protokolü konusunda bilgi aldı.

 

Yaklaşık iki saat süren toplantı sonunda Vali Harput, bu konudaki kıstasın bundan böyle şehirde dipçikli jandarmanın görülmesi ya da insanlarla medeni ilişkiler içinde daha rahat diyalog kurulması bakımından hangi güvenlik biriminin nerede görev yapması hususunun yasa gereği son sözün kendisinin vereceğini söyledi.

Jandarma Teşkilatı Görev ve Yetkileri Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğin 30 Mart tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüye girmesinin ardından belediye hudutları içerisinde kalan belde ve mahalle statüsünde bulunan tüm yerleşim yerleri şehir merkezinde olduğu gibi Mayıs ayı itibariyle kolluk gücü jandarmadan Emniyet Teşkilatına devredilecek. Bu konudaki açıklama bugün  Vali Harput başkanlığında ilçe kaymakamlarıyla yapılacak ikinci toplantıyla birlikte netleşmiş olacak.

Bademli Polise Sorumlulık Bölgesine Geçebilir .

Ancak, polise devredilmek istenen bazı bölgelerde özellikle de, Bademli, üniversite, Görükle, Demirtaş, Terminal, Ovaakça, Barakfakih gibi yerleşim bölgelerinde jandarmanın güvenlik ve personel sorunu olmadığı gerekçesiyle vermek istemesi ve aynı şekilde polisin de bu bölgeleri kendi güvenlik sınırına dahil etmesi mutabakat noktasında kriz yaşanmasına neden oluyor.


Vali Şahabettin Harput, tarihi valilik binasında ilçe kaymakamlarıyla bir araya gelerek yaptığı toplantı sonunda konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı, “İçişleri Bakanlığı’nın kontrolünde yürüyen ve son Bakanlar Kurulu tarafından yapılan değişiklik ile son şekli verilen polis ve jandarma görev bölgelerinin yeniden belirleyen yönetmelik değişikliğin nisan ayı sonuna kadar yapılmasını ön görüyor. Dolayısıyla bu yönetmelik gereğince ilçelerde kaymakamlarımız başkanlığında ilçe emniyet müdürü ve ilçe jandarma komutanı ile birlikte bir araya gelerek yaptıkları değerlendirme sonucunda mutabakat sağlanan ilçelerde sorun yaşanmazken, mutabakat sağlanamayan ilçelerde ise son sözü valinin söyleyerek nihai mutabakatı o şekilde sağlayacağız. Burada esas şehirleşmeyle beraber temel kural belediye hudutlarının polis bölgesi esası benimseniyor.

İlin ve ilçenin emniyetini sağlamada polisin ve jandarmanın imkan, yetki, personel, araç, gereç konumları, şehrin gelişmişlik durumu, sanayi durumu, sosyal durumu, üniversite durumu ve diğer durumlarda göz önüne alınarak öncelikli olarak polis bölgesinde kalması gereken yada polis bölgesine alınması gereken yerler ya da kademeli olarak polis bölgesine geçmesi gereken yerler belirlenmek suretiyle nihai karar verilecek. Bu konunun da sonunun sonuna gelinmek üzere. Bugünkü toplantıda da ilçe kaymakamlarımdan son gelişmeler hakkında detaylı bilgi almak için toplantı yaptım. Bu ay sonunda da inşallah nihai kararı vereceğiz” dedi.


Bu konuda son sözü söyleme noktasında kıstasın o bölgenin polis mi, jandarma mı bölgesinde kalmasında bir emniyet ve asayişin temin edilmesi, iki o bölgenin şehirleşme olarak, sosyal boyut olarak bundan böyle şehirlerde dipçikli jandarmanın görülmesi ya da insanlarla medeni ilişkiler içinde daha rahat diyalog kurulması bakımından hangi güvenlik birimimizin nerede görev yapması hususunda yasa gereği vali karar verecektir.”


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >