Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin-2007 arrow Marmarabirlik Yerel Kalkınmanın Model Kuruluşu
Yazdır E-posta
Pazartesi, 20 Nisan 2009

   Marmarabirlik Yerel Kalkınmanın Model Kuruluşu

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu, Marmarabirlik’in yerel kalkınmada model alınması gereken kurumların başında geldiğini söyledi. Taviloğlu, KalDer Bursa Şubesi tarafından düzenlenen 7. Kalite ve Başarı Sempozyumu’nun, “Yerel Kalkınma Stratejileri ve İşbirlikleri” başlıklı oturumunda konuştu. KalDer Bursa Şubesi Başkanı Emin Direkçi’nin moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda Taviloğlu, 1954 yılında kurulan Marmarabirlik’in bugünkü ortak sayısının 28 bin 588, üretim kapasitesinin de günlük 150 ton olduğunu söyledi.

Tarımsal üretim kooperatifleri sayesinde üreticilerin kayıt altına alındığını ifade eden Taviloğlu, bu sayede gelirin vergilendirildiğini, üreticinin sosyal güvenlik şemsiyesine kavuştuğunu, sağlıklı veri tabanı oluştuğunu ve planlamanın da sağlıklı yapıldığını anlattı.

Taviloğlu, tarım satış kooperatiflerinin ayrıca, üreticilerin örgütlenme, mesleki ve teknik bilgi birikiminin yükselmesini, istihdamın artmasını sağladığını ifade etti.

Marmarabirlik olarak kaliteye önem verdiklerini ve 4 ayrı kalite yönetim sistemi uyguladıklarını, bununla birlikte çevreyi de düşündüklerini söyleyen Taviloğlu, İznik Kooperatifi depolarındaki zeytin salamura suyunu da arıttıklarını kaydetti. Başkan Taviloğlu şöyle konuştu:

“Marmarabirlik, yaklaşık 29 bin üretici ortağını bölgesinde üretebilir tutan, sorunlarını çözmeye çalışan, sorunları her platformda dile getiren, sektöründe pek çok yenilik yapan, tarıma dayalı sanayi yatırımlarıyla bölge ekonomisine ve ticaretine katkı sağlayan çevreye, gıda güvenliği ve tüketici sağlığına önem veren, yerelden bölgesel, bölgeden ulusal ve ulusaldan küresel marka olma yolunda ilerleyen, 55 yılda kategorisinin, sektörünün olmazsa olmazı olan ve yerel, bölgesel ve ulusal kalkınmanın en dinamik kuruluşlarından biridir. Bu nedenle Marmarabirlik, kalkınmada çok önemli bir modeldir. Bu modelin geliştirilmesi için desteklenmesi gerekmektedir.”

Taviloğlu, bir soru üzerine de, Güney Marmara Bölgesi zeytinciliğinin eski, ağaçların yaşlılığı nedeniyle de verimin düşük olduğunu söyledi. Ancak bölgede üretilen Gemlik çeşidi zeytini kendine has özellikleri nedeniyle pahalı olduğunu belirten Taviloğlu, bu nedenle bölge ürününün “butik ürün” olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Taviloğlu ayrıca, Marmarabirlik’in ihracat fiyatı ortalamasının 3,70 dolar iken Türkiye sofralık zeytin ihracatı ortalama fiyatının 1,40 dolar olduğuna da vurgu yaptı.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki