Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Şükrü Ersoy (81) Yaşama Veda Etti
Yazdır E-posta
Salı, 14 Nisan 2009

   Şükrü Ersoy (81) Yaşama Veda Etti.

Şükrü Ersoy Tıklayın
Mudanya Belediyesi’nden emekli zabıta komiseri ve gazeteci, yazar, Şükrü Ersoy (81), evinde ölü bulundu. Komşuları tarafından evinde ölü bulunan Ersoy’un ölümünü şüpheli olarak değerlendiren adli merciler, cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Şükrü Ersoy, Salı günü ikindi namazına müteakip Ömerbey Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrasında Mudanya Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

 

Şükrü ERSOY kimdir?


Mudanya’da 1928 yılında doğan çok yönlü kişiliğe sahip Şükrü Ersoy, gazeteciliğe ilk olarak 1945 yılında Tasvir-i Efkar Gazetesi’nin Mudanya Muhabirliği ile başladı. Daha sonra çıkan Son Posta Gazetesi, Anadolu Ajansı’nın da ilçe temsilciliği görevlerinde bulundu. Mudanya Belediyesi’nin çeşitli kademelerinde görev alan Ersoy, belediye 1953-1960 yılları arasında kaldığı 7 yıllık süre içerisinde serbest çalıştı. Ersoy, 15 Eylül 1960’da Amaç Gazetesi’ni çıkardı. Gazetesinin Mudanya dışında basılmasından dolayı yayın ömrü uzun sürmedi. Amaç’tan sonra Nazmi Telbaş’ın sahipliğinde açılan “Şirin Mudanya” gazetesine başyazar olan Ersoy, bu gazetede çalıştığı yıllarda Bursa’da çıkarılan Yeni Ant Gazetesi’nde de yazarlığa devam etti. O yıllarda Yassıada Duruşmaları’na katılan Ersoy, İsmail Gerçeksöz’e ait Bursa’da yayımlanan Haber Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yaptı. 1960 ihtilalinden sonra tekrar Mudanya Belediyesi’ne girerek elektrik işletmesinde göreve başladı. Çeşitli birimlerde çalışan Ersoy, 1984 yılında emekli oldu.

 

Şükrü Ersoy'un Gazeteci Kimliği

 

81 Yaşında hayata veda eden Şükrü Ersoy'un gazetecilik hayatını konu alan haber Mudanya Gazeteciler Derneği'nin yayın organı olan Gazete Mudanya'nın Aralık 2007 - Ocak 2008 tarihli sayısında Çetin Gerçekçi tarafından gerçekleştirilmişti.

Aşağıdaki resmi tıklayarak Mudanya Gazeteciler Derneğinin resmi web sitesi arşivinde bulunan haberi okuyabilirsiniz.

Yine Şükrü Ersoy'un www.mudanya.onlin.net ve bianet'te yayımlanan  20-06-2001 tarihli ;

Bir Şişe Su ve Bir Avuç Toprak isimli köşe yazısını okumak için BURAYI TIKLAYIN

 

ŞÜKRÜ ERSOY'UN GAZETECİ KİMLİĞİ TIKLA

 

Bir Avuç Su ve Bir Avuç Toprak


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >