Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Pratik Kız Sanat Eski Binası Aslına Uygun Restore Ediliyor Mu?
Yazdır E-posta
Salı, 02 Haziran 2009

   Pratik Kız Sanat Eski Binası Aslına Uygun Restore Ediliyor Mu?

tıkla resmi büyüt
Asansör kumanda merkezi binanın orijinalliğine gölge düşürdü.
(tıkla resmi büyüt)
25 Ekim 2005 tarihinde BUSKİ'ye 2 Milyon 491 Bin 346 YTL bedelle satılan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal tesis olarak kullanılacağı açıklanan, Pratik Kız Sanat Okulu eski binası restorasyonunda binanın tarihi dokusuna yakışmayan ilginç çıkıntı Mudanyalıları ve görenleri hayrete düşürüyor.

Asansör kumanda merkezi olduğu düşünülen ve binanın tarihi dokusuyla uyuşmayan çıkıntının orada kalıp kalmayacağı merak konusu. Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü Yrd.Doç.Dr. Özgür Ediz tarafından Restorasyon Projesi hazırlanan binaya emanet kondurulmuş görüntüsüyle dikkati çeken kısmın restorasyon projesinde yer alıp almadığıda  ayrı bir merak konusu. Yetkilileri bu garip çıkıntının tarihi binanın damında ne amaçla yapıldığını ve kalıcı olup olmayacağını bir an önce açıklamaya davet ediyoruz.

 

 

Ayrıca tarihi binanın İtalya'dan getirildiği iddia edilen renkli vitray camlarının yerinde şu anda düz pencere camları takılmış durumda.

 

Hatırlanacağı üzere Mudanya Belediyesi, 2001 yılında BUSKİ'ye olan su borcuna karşılık bahçesi ile birlikte Pratik Kız Sanat Okulu Binasını takas yoluyla vermiş, fakat satışa 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesi ile Remzi Erişler tarafından İdare Mahkemesine itiraz edilmişti.Danıştay tarafından onaylanan satışın iptali, daha sonra 2005 yılının Haziran ayında toplanan Mudanya Belediyesi Meclisi'nde yeniden gündeme getirilmiş, Cumhuriyet Halk Parti'li Hüseyin Esen ve Hüseyin Türker'in ret oylarına karşılık oy çokluğu ile Belediye Başkanı Erol Demirhisar'a satış için yetki verilerek, bin 824 metrekarelik bahçeli tarihi bina 25 Ekim 2005 tarihinde BUSKİ'ye 2 Milyon 491 Bin 346 YTL bedelle satılmıştı.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >