Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Eski Rektör Mustafa Yurtkuran Gözaltına Alındı.
Yazdır E-posta
Salı, 14 Nisan 2009

   Eski Rektör Mustafa Yurtkuran Gözaltına Alındı.

tıkla resmi büyüt
Eski Rektör Mustafa Yurtkuran
(tıkla resmi büyüt)
Ergenekon operasyonunun 12. dalgasında Bursa'nın iki yerinde arama yapıldı. Uludağ Üniversitesi (UÜ) eski Rektörü ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın Mudanya’nın Bademli Mahallesi'ndeki villasında bu sabah saat 07.30'da arama başlatıldı. Jandarma ekipleri sorumluluk sahalarında bulunan eve saat 09.00'da geldi.

Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi ekiplerinin savcılığın özel talimatı ile başlattığı arama çalışması Bademli Mahallesi 23. Cadde'deki 3 katlı villanın birinci katında yapılan arama çalışmalarında, Yurtkuran’ın koleksiyonunda bulunan çok sayıda av tüfeği ve tabanca güvenlik güçlerince incelendi.

Çalışmalarda Yurtkuran’ın yanı sıra eşi ve çocuğuna ait bilgisayarlar da ekipler tarafından incelemeye tabi tutuldu. Aynı mahallede oturan Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sena Kaleli'de eve gelerek bilgi aldı.

Öte yandan diğer taraftan polis ekipleri Altıparmak Caddesi'ndeki Nilüfer Apartmanı'nda bulunan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin Bursa Şubesi'nde de arama yapıldı.  Dernek başkanı gözaltına alınmazken, yaklaşık 9 saat süren aramaların ardından dernek bilgisayarına, fihristine ve burs verilen öğrenci listesine el konuldu. 'Ergenekon'' soruşturması kapsamında evinde arama yapılan ADD Genel Başkanvekili ve UÜ eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın ayrıca, UÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na bağlı Nefroloji Bilim Dalı'ndaki bürosunda da arama yapıldı.


Suç Unsuru Oluşturacak Delil Yok

tıkla resmi büyüt
Aramayı Jandarma yaptı.
(tıkla resmi büyüt)
UÜ eski Rektörü Prof. Dr Mustafa Yurtkuran, adliye çıkışında gazetecilerin soruları üzerine, "Şeriatin kestiği parmak acımaz. Ne diyeceğiz" dedi. Size yöneltilen suçlama nedir sorusuna Yurtkuran, "Göreceğiz" cevabını verdi. Yurtkuran’ın avukatı Yılmaz Eğemenoğlu, Bademli’deki evde yapılan aramada çok sayıda CD ve bilgisayar hard diski ile ruhsatlı bir av tüfeği ve tabancaya el konulduğunu söyledi. Egemenoğlu, "Evde suç unsuru oluşturacak herhangi bir delil bulunamadı" diye konuştu. Eski rektör Prof. Dr. Yurtkuran'ın Bodrum'daki evi de ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında arandı. Polis ekiplerinin yaptığı aramada herhangi bir bilgi ve belgeye ulaşılamadığı bildirildi.

Yurtkuran'ın sağlık kontrolünün ardından İstanbul'a götürülmesi bekleniyor.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >