Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin-2009 arrow Soğan yaktı, Karacabeyli Üretici Zeytine Sarıldı.
Yazdır E-posta
Perşembe, 09 Nisan 2009

   Soğan yaktı, Karacabeyli Üretici Zeytine Sarıldı.

Geçen yıl 6 bin ton civarında sofralık zeytin üreten Karacabeyli üretici, ürününü değerlendirmek üzere Marmarabirlik’in kapısını çaldı.

Devletin sofralık zeytin fidanı dikimine teşviki, soğanıyla ünlü Karacabey’in de zeytin üretimine odaklanmasına yol açtı. Karacabey Ticaret Borsası yöneticileri, Karacabey Ovası’nda geçen yıl 6 bin ton dolayında gerçekleşen sofralık zeytini pazarlamak için model arıyor. Borsa yöneticileri bu çerçevede Marmarabirlik’in kapısını çaldı.

 

Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem İşcan, Başkan Yardımcısı Murad Bertan, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Durmaz, Celali Kavaz ve Vahap Aka ile Genel Sekreter İbrahim Temel, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu ile Genel Müdür İsmail Muzaffer Eren’i ziyaret etti. Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem İşcan, Karacabey bölgesinde üretimi giderek artan sofralık zeytinin değerlendirilmesi konusunda Marmarabirlik’e yapısal bir sakınca yaratmadan çözüm yolu bulmaya çalıştıklarını söyledi. 

BİRLİK BÜNYESİNDE ÇÖZMEK MÜMKÜN DEĞİL

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Taviloğlu ise daha önce Karacabey bölgesinde üretilen sofralık zeytinle ilgili yapılan inceleme sonucunda, 6 bin tonu bulan ürünün Marmarabirlik bünyesinde değerlendirilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Taviloğlu, “Ancak müşterek çalışma ve devletin birimlerinden de destek almak suretiyle, Karacabey bölgesi üreticisinin mağduriyetini önleyici bir model ortaya konarak hayata geçirilmesi mümkündür. Bu kapsamda her türlü araştırma konusunda birliğimiz, özverili olarak çalışmalara katkıda bulunacaktır” dedi.
İşcan ve Taviloğlu, Karacabeyli zeytin üreticilerinin mağduriyetinin önlenmesi konusunda sık sık bir araya gelmek için de anlaştı.
Bilindiği gibi Marmarabirlik halen, bünyesindeki İznik, Orhangazi, Gemlik, Mudanya, Erdek, Edincik, Marmara Adası ve Mürefte kooperatiflerinde yaklaşık 30 bin ortağının ürününü değerlendiriyor. Yurt genelinde sofralık zeytin üretiminde teşvik nedeniyle yaşanan olağanüstü artış karşısında Marmarabirlik camiası, mevcut sınırların dışından yeni ortak alınmasına sıcak bakmıyor.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >