Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin-2007 arrow Bölge Zeytin Üreticisi Laboratuvara Kavuşuyor
Yazdır E-posta
Pazar, 15 Mart 2009

   Bölge Zeytin Üreticisi Laboratuvara Kavuşuyor

Marmarabirlik, Bursa Tarım İl Müdürlüğü ile ortaklaşa toprak ve yaprak tahlil laboratuvarı kuruyor. Hürriyet semtindeki İpekböcekçiliği Araştırma Enstitüsü binası bu iş için tahsis edildi.

Binanın bakım onarımı Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılacak, teknik donanım ise Marmarabirlik tarafından sağlanacak. Laboratuvarda Marmarabirlik ortaklarına indirimli ve öncelikli hizmet verilecek.

Hürriyet semtinde bulunan ve uzun yıllar İpekböcekçiliği Enstitüsü olarak hizmet veren bina, zeytin laboratuvarına dönüştürülecek.

Bir süre önce Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan Maliye Bakanlığı’na devredilen ve Kozabirlik’e kiralanan bina, yeniden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na geçti. Zeytin Laboratuvarı oluşturulmak üzere Bursa Tarım İl Müdürlüğü’ne İl Özel İdaresi tarafından da 500 bin lira ödenek ayrıldı.

Tarım İl Müdürlüğü de, zeytin denince ilk akla gelen Marmarabirlik’e başvurdu. Binanın bakım ve onarımını tamamlandıktan sonra, personeli de Tarım İl Müdürlüğü tarafından karşılanacak laboratuvarın ekipmanlarının da Marmarabirlik tarafından sağlanması yönünde anlaşmaya varıldı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu, yönetim kurulu üyeleri Kemal Dinç, İbrahim Aksoy ve genel müdür İsmail Muzaffer Eren, Tarım İl Müdürü Hüseyin Yıldızer ile birlikte halen boş duran İpekböcekçiliği Araştırma Enstitüsü binasını gezdi.

Tarım İl Müdürü Hüseyin Yıldızer, devlet ve Türkiye’nin en büyük sivil çiftçi organizasyonlarından biri olan Marmarabirlik ile ortaklaşa kurulacak laboratuvarın, Türkiye’de bir ilk olacağını söyledi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu, bölge zeytin üreticisinin yıllardır eksikliğini hissettiği laboratuvarı hizmete sokmak için fırsat doğduğunu söyledi. Binası Tarım Bakanlığı tarafından sağlanan laboratuvarın teknik ekipmanını Marmarabirlik olarak sağlama kararı aldıklarını ifade eden Taviloğlu, “Zeytin üreticilerimiz, nasıl bir toprakta üretim yaptıklarını, bu laboratuvarda yaptıracakları tahlille öğrenebilecek, gereken gübrelemeyi buna göre yapacak. Aynı zamanda yaprak tahliliyle de hangi tür ilacı, ne miktarda kullanması gerektiğini de öğrenecek. Tahlil ücreti, Marmarabirlik ortaklarına indirimli olacak, bedeli ise hasat döneminde ürün bedelinden tahsil edilecek” dedi.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >