Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Mudanyalı Balıkçılar Dert Küpü
Yazdır E-posta
Salı, 10 Mart 2009

   Mudanyalı Balıkçılar Dert Küpü
tıkla resmi büyüt
Mudanya Balıkçılar ve Denizciler Derneği Başkanı Çetin Ateş
(tıkla resmi büyüt)
Marmara denizinin son yıllarda oldukça kirlenmesi nedeniyle Mudanyalı balıkçılar adeta dert küpü kirlilik nedeniyle Marmara denizinde balık neslinin tükenmeye başladığı vurgulayan Mudanya Balıkçılar ve Denizciler Derneği Başkanı Çetin Ateş yaptığı açıklamasında daha köklü çözümler getirilmesini vurgulayarak” Körfezimizde balık nesli nerede ise yok olmaya başladı. Olan balıklarda yem bulamamaktan ve deniz kirliliği nedeniyle körfezimizi terk etmeye başladı.

Eskiden yüzlerce balıkçı teknesi körfezimize girer ve sıralanarak hepsi balık yakalardı ama günümüzde bunu görmek mümkün değil. Özellikle Mudanya- Gemlik, Armutlu ve Karacabey arasında yasal olarak çalışan karides manyat ve algarnaları deniz dibine büyük zarar verdiği için dipteki küçük balıkları yok etmektedir.

Delice bir cesarete sahip olan trolcüler ise kesinlikle kanun tanımamaktalar ve denizin dibini bir arazi gibi sürmeleri sonucunda balı yuvalarını bozdukları ve küçük ve yakalanması kanunen yasak olan balıkları yakalamaları sonucunda denizlerimizde balık nesli tükenmeye başladı. İlgililerin bu durumları göz önüne alarak denetimlerini karada ve denizde daha büyük bir özveriyle yapmalarını ve Marmara denizini eski tertemiz durumuna getirilmesi için elele vererek çalışmamız gerekmektedir yoksa gelecekte Marmara denizimizde balık diye bir şey kalmayacak. Unutmayalım ki birkaç yıl önce de böyle balık kıtlığı yaşanmış ve Yunanistan’dan balık ithal ederek balıkçı tezgâhlarında ” Komşu balığı” adı altında satılmıştır” dedi.  


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >