Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Hızlı Feribot Güzelyalı'dan Çok Şey Götürdü.
Yazdır E-posta
Salı, 10 Mart 2009

   Hızlı Feribot Güzelyalı'dan Çok Şey Götürdü.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı deniz otobüsleri İşletmesi genel müdürlüğü ortaklaşa olarak yaptıkları hızlı feribot iskeleleri ve terminali gündeme getirildiğinde Güzelyalı’lı vatandaşlarla beldedeki yüzlerce esnafa hızlı feribotların seferlere başlamasıyla birlikte iş potansiyelinin artacağı ve ekonomik yönden bölgede kalkınmanın başlayacağı ve işyerleri ile daire satışlarında büyük patlama yaşanacağı ballandıra ballandıra anlatılıyordu ve bunun üzerine inşaat sahipleri ve esnaflar dört gözle çalışmaların tamamlanmasını ve hızlı feribotların seferlere başlamasını dört gözle beklemeye başladılar.

Feribotlar araç ve yolcu taşımacılığını sürdürmeye başladıklarında tüm esnaflar araçların ve yolcuların arkalarından baka kaldılar. Güzelyalı da büyük bir hayal kırıklığı yaratan bu gelişme karşısında belde halkı adeta isyan eder duruma geldiler. Hızlı feribotların Güzelyalı ya bir şey kazandırmadığı aksine çok şeylerini alıp götürdüğünü belirtiyorlar. Bunlardan biri Güzelyalı- Bursa arasında yolcu taşımacılığı yapan sarı otobüslerin terminal içindeki otoparka alınıp buradan feribot yolcularını alıp Bursa ya hareket etmeleri böylece gemi yolcuları hiç yürümeden belde içine girmeden direk Bursa ya götürülmeleri buda esnafların iş yapamaz duruma gelmelerine neden olduğu belirtiliyor.

 

BİNLERCE İNSAN DENİZDEN YARARLANIYORDU DALGALAR BUNA SON VERDİ. 

Bunun dışında hızlı feribotlar seferlerine başlamadan önce Güzelyalı sahillerinden binlerce insanın yaz aylarında 6 kilometreye yakın olan kumsalından ve denizinden yararlandıkları sahil kesiminin feribotların seferlerine başlamasıyla birlikte oluşan dev dalgaların yarattığı tahribatla birlikte bu görüntülere son vermesiyle vatandaşlar başka bölgelere kaçmak zorunda kaldılar. Daha önceki belediye yönetimi tarafından yapılan sahil ve yol tutucu duvarlarının dev dalgalar nedeniyle yıkılması ile ortaya pekte hoş olmayan görüntüler çıkmaya başladı. Onarılan istinat duvarlarının önüne yığılan tonlarca ağırlıktaki kayalar sahilin belli bir bölümünü tamamen bitirdi ve denize girilecek bölge bırakmadı bu durum 2009 yaz ayında bölgede büyük bir sıkıntı yaratacak. Güzelyalı da ki esnafların çoğu bu konudan oldukça şikâyetçiler. Esnaflar” Hızlı feribotların Güzelyalı geleceği haberi verildiğinde esnaflar olarak çok mutlu olmuştuk, çünkü işlerimizin açılacağı ve belde ekonomisin kat kat artacağı söylenmişti. Ama gördük ki söylendiği gibi olmadı zaten yolcular terminal içine alınan sarı otobüslerle şehir merkezine girmeden taşınıyorlar ve yolculardan hiçbir kimse alışverişe gelmiyor ayrıca beldemizde yarattığı ikinci sıkıntı da yaz aylarında akın akın gelerek denize giren günübirlikçiler gibi bir alışveriş yapan potansiyelimiz vardı feribotların dalgaları yüzünden bundan da olduk, yani hızlı feribotların Güzelyalı beldemize hiçbir getirisi olmadı aksine götürüsü çok daha fazla oldu. Uzun vadede belki beldemiz için iyi olur ama o zamana kadar ortalıkta esnaf falan kalırsa onlar kazanmış olur” diyerek tepkilerini dile getirirlerken ayrıca da Mudanya belediye başkanlığını kazanacak olan adaylardan sarı otobüsleri mutlaka terminal dışına taşımaları isteniyor.  


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >