Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin - 2006 arrow Zeytinci Eylemi Olaylı Geçti
Yazdır E-posta
Perşembe, 09 Kasım 2006


    Olaylı Eylemde Zeytin Üreticisi Alınan Kararlara Öfke Kustu

Zeytin üreticisinin Marmarabirlik  Yönetimi ve Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu'nun almış olduğu zeytin alım kotası ve fiyat uygulamalarına karşı Marmarabirlik Başköy Tesislerinde düzenlediği Tepki Eylemi olaylı geçti Jandarmanın bibergazı kullanmak zorunda kaldığı eylemde üreticiler İzmir Karayolu trafiğini bir müddet ulaşıma kapattı. Zeytin üreticileri Ellerinde "Başköy'ün şişmanı çifçinin düşmanı" "Yönetim sabrımızı taşırma" "Üretici ve tüketiciyi aldatma" yazılı dövizler taşıdı. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başakanı Refi Taviloğlu'nun açıklama yapmasını isteyen üreticilerin gerginliği İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Murat Arslan'ın yoğun gayretleri ve anonsları ile yatıştı.Eyeleme yaklaşık 5 bin üretici katıldı. Mudanya Kooperatifi tarafından organize edilen eylemde yapılan açıklamanın metni şöyle ;

2001 Yılından itibaren Marmarabirlik başkanlığını sürdüren Refi Taviloğlu, yönetim anlayışı ile her geçen yıl zeytin üreticisini mağdur duruma düşürmektedir.

2005/2006 Kampanya dönemindeki tutarsız davranışları ile,ana sözleşmenin emredici hükümlerini ihlal etmiş, sorumluluğunu yerine getirmemiştir.Zeytin alım politikaları ile zeytin üreticisinin maddi kayıplara uğramasına sebebiyet vermiş, bu durum yarın için iyi sonuçlar doğurmamıştır.Zeytin Üreticisi, alımların durdurulması yahut zeytin alınmaması,360 danenin altında alım yapılmaması, zeytin fiyatlarındaki büyükdüşüş sonucu tüccarın insafına terkedilmiştir.

2006/2007 Kampanya Döneminde uygulanmak istenen, yeniden yapılandırma talimatlarını, Marmarabirlik yeni iş modelialtında toplayıp uygulatmak istiyor.

YANİ TÜCCAR ZİHNİYETİ;

Ne kadar satarsam, o kadar alırım.alım ve satım fiyatlarını ben tespit ederim.kooperatifler ve yöneticilerde, benim talimatlarıma uyar.Kurum öncelikli siyasi anlayıştan, üretici öncelikli siyasi anlayışı verecek yapıyı oluşturmal için, birliğe bağlı8 kooperatifin, duyarlı birlik temsilcileri ile birlikte,Refi Taviloğlu’ nun babasının çiftliği anlayışı ile sürdürdüğü yönetim anlayışına son vermek için, gerekli hertürlü, girişim sürdürülecektir.

Bildiğiniz üzere, 2006 /2007 alım kampanyamız, 3.11.2006 tarihinde açılmış bulunmaktadır. Biz kooperatif yöneticileri olarak amacımız;

Kış ürünü olan zeytin'i en iyi şartlarda ve fiyatla almaktır.Ortak üreticilerimizle yaptığımız toplantılarda, bu düşünceleri paylaştığımız bilinmektedir.Birliğimiz bünyesinde, tüm kooperatif yöneticileri ile yapılan toplantılarda, bu düşüncelerimizi yönetimimize, samimiyet ve içtenlikle iletmiştik. Birlik ile yürütülen bu  süreçte, birlik yöneticileri bu düşüncelerimize hiç bir olumsuz tepki vermemiştir. Ancak, birlik yönetim kurulu yeniden yapılandırma kararlarını bahane ederk, avans fiyat uygulaması ile karşımıza çıkmış, açıkçası bizi yöneticileri ve üreticilerimizi sarsmıştır.

Avans fiyat uygulaması, kamuoyu ve konumuzla ilgili toplum örgütleriyle yapılan görüşmeler neticesinde sağlıklı olmadığı anlaşılmıştır. Oluşan tepkiler üzerine, birlik yönetim kurulu iyileştirme yaptığını düşünerek bir silkinme yapmıştır.Ortak üreticilerimiz tarafından, birlil yönetim kuruluna verilen tepkiler ve kooperatif yönetimine yapılan serzenişler üzerine, avans fiyatlarına küçük bir artış yapılmıştır.Birlik yönetim kurulu tarafından alınan bu karar,uygulamaya sokularak kooperatiflerimizden 2006/2007 kapsamında alınacak ürünün belirlenmesi amacıyla, rekolte beyannamesi alınması hususunda talimat gelmiştir.Talimata aynen uyularak üreticimizden 21 gün içinde büyük bir hız ve özveriyle rekolte beyannameleri alınmıştır.Kooperatif yönetim kurulla rının, bu özverili çalışmalarına, birlik yönetim kurulundan başka bir  yönetim kurulu kararı gelmiştir.Çalışmalarımızın  karşılığında, takdir beklerken cezalandırıldık.Konulan kotalar ortak üreticilerimizi son derece mağdur edecek bir uygulamadır.Kotalar verilirken, ortaklıktan çıkartılanlar, ortaklığı kabul edilenler ve olumsuz hava koşullarının meydana getirdiği mağduriyetler hiç dikkate alınmamıştır.Karda, kışta tüm olumsuz koşullarda, ürününü yetiştiren ve kooperatiflerimizi ayakta tutmak için çabalayan, eğerli ortak üreticilerimizle, amacımız, demokratik tepkimizi yerine getirerek, duyarsız davranan, kış uykusuna yatan birlik yönetim kurulu üzerindeki kara düşünceleri kaldırmaktır.Amacımız, hesap sormak değil,soru sormaktır.Değerli üreticilerimizin hakkını korumaktır.Bu duygu ve düşüncelerle birlik yönetim kuruluna hesap değil, şu soruları soruyoruz:

1-Her zaman yeniden yapılandırma kararlarını önümüze koyuyorsunuz, bırakın

ozaman bizleri yeniden yapılandırma kurulu yönetsin.

2-Mademki kota koyacaktınız, neden rekolte beyannamesi aldınız?Üreticiyiümitlendirip yarı yolda bıraktınız.
 

3-Rekolte beyannamesi, her yıl bir ay boyunca alınırken, 21 gün de nedenbitirdiniz?

4-Avans fiyatlarını tesbit ederken, neden çok düşük tuttunuz? Bu fiyatlarla üreticiyi tüccara ezdiriyorsunuz.

5-Basın kuruluşlarında neden üreticiden şikayet ediyorsunuz? üretici size irizeytini verecekken fiyatı düşük tutarak iri zeytin alımını engelliyorsunuz.
 

6-Marmarabirlik politikasını neden ürün almama üzerine kuruyorsunuz? Satış politikasını geliştirmiyorsunuz.

 

S.S.150 Sayılı Mudanya
Zeytin Tarım Satış Kooperatifi

      Yönetim Kurulu

                 


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki