Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Prof.Server Tanilli UMKM'de Halk İle Söyleşi Yapacak
Yazdır E-posta
Çarşamba, 04 Mart 2009

Prof.Server Tanilli UMKM'de Halk İle Söyleşi Yapacak

tıkla resmi büyüt
Prof.Server Tanilli
(tıkla resmi büyüt)
Prof. Server Tanilli 05 Mart 2009 saat: 19.00'da Uğur Mumcu Kültür Merkezinde "Türkiye Nereye Gidiyor" adlı bir söyleşiye katılacak halka açık olan söyleşiyi Eğitimsen Mudanya Temsilciliği düzenledi.

Server Tanilli Kimdir ?

1931 doğumlu yazar ve araştırmacı Prof. Dr. Server Tanilli, en az yarım yüzyılın bilinçli tanığı... Bir Cumhuriyet çocuğu olarak yetişen yazar, Haydarpaşa Lisesi'nde ve İstanbul Hukuk Fakültesi'nde eğitim gördü. Edebiyat, tarih ve felsefeyle de ilgilenen yazar 1972'den başlayarak Şişli Siyasal Bilgiler Yüksekokulu'ndaki "Uygarlık Tarihi" derslerinde bu alanlara da uzandı.

Çıkardığı ders notları geniş yankılar uyandıran Server Tanilli, Türkiye'nin birçok aydını gibi "komünizm propagandası" yapma gerekçesiyle yargılandı. DGM'lerin kaldırılmasından sonra yargılandığı İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce aklama kararı verildi.  

Demokrat Parti dönemini yaşadı, ardından 27 Mayıs'ın neden olduğu olaylar ile 70'li ve 80'li yılların toplumsal ve politik hareketlerine tanık oldu. Daha sonraki Marksist kimliğinde 27 Mayıs'la gelen uyanışın etkisi olduğunu söyler Tanilli.

7 Nisan 1978'de uğradığı bir silahlı saldırı sonucunda felç geçirerek yaşamını tekerlekli sandalyede sürdüren Tanilli, 1978 sonrasında İngiltere, Almanya ve Sovyetler Birliği'ni dolaştıktan sonra 1980 sonlarında yurda döndü. Ancak 12 Eylül darbesinin toplumu yine karanlığa sürüklediğini gören Tanilli, Strasbourg Üniversitesi Türk Etütleri Enstitüsü'nden gelen daveti kabul ederek, 1981 yılında Fransa'ya gitti. Strasbourg Türk Etüdleri Enstitüsü'nde "Çağdaş Türkiye Kültür Tarihi" dersleri verdi. 1996'da emekliye ayrıldı.

Başlıca eserleri arasında, "Uygarlık Tarihi", "Devlet ve Demokrasi", "Yüzyılların Gerçeği ve Mirası", "Yaratıcı Aklın Sentezi", "Dünyayı Değiştiren On Yıl", "Fransız Devrimi'nden Portreler", "Voltaire ve Aydınlanma", "İslam Çağımıza Yanıt Verebilir mi?", "Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz", "Nasıl bir Eğitim İstiyoruz?" isimli kitaplarını sayabileceğimiz Tanilli aldığı bir çok ödülün yanı sıra, 1999'da Türkiye PEN Yazarlar Derneği'nin onur üyeliğine seçildi.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >