Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin-2007 arrow Marmarabirlik'in İhracat Atağı
Yazdır E-posta
Salı, 03 Mart 2009

   Marmarabirlik'in İhracat Atağı
tıkla resmi büyüt
Marmarabirlik İhracatını %10 Arttırdı.
(tıkla resmi büyüt)
Türkiye’nin toplam ihracatında büyük düşüş yaşanırken, Marmarabirlik son 4 aylık dönemde ihracatını yüzde 10 oranında artırdı, 6 milyon 200 bin dolar döviz geliri sağladı.
Başkan Taviloğlu, Bursa milletvekillerinin de görev yaptığı TBMM Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma Komisyonu’nun tespit ettiği çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

Türkiye’nin toplam dışsatımı son zamanlarda büyük oranda düşerken, Marmarabirlik son 4 aylık dönemde sofralık zeytin ihracatını yüzde 10 artırdı.

Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu, global ekonomik krizin etkisiyle pek çok işletmenin kapandığı bir dönemde ihracatını yüzde 10 artıran Marmarabirlik’in bu başarıyı, bir taraftan yaşadığı sıkıntı nedeniyle üreticinin, diğer taraftan da bazı siyasilerin anlamsız baskılarına rağmen yakaladığını söyledi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu, kasım-şubat aralığındaki 4 aylık dönemde, sofralık zeytin ihracatını yüzde 10 artırdıklarını belirterek, “Son aylarda dünyada yaşanan ekonomik kriz bütün sektörlerde etkisini gösterirken, Marmarabirlik’in tutarlı, temkinli politikaları sayesinde ihracatımız arttı. Kasım 2008-Şubat 2009 dönemini kapsayan 4 ayda yaklaşık 6 milyon 200 bin dolar değerinde bin 700 ton sofralık zeytin ihracatı gerçekleştirdik ki, bu da geçen yılın aynı dönemine göre bedelde yüzde 4, miktarda yüzde 10’luk artış demek…” diye konuştu.
Taviloğlu, gösterge olması açısından, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği aracılığıyla yapılan toplam zeytin ve zeytinyağı ihracat rakamlarını da hatırlattı. Taviloğlu, aynı dönemde Ege’den yapılan sofralık zeytin ihracatının miktar olarak yüzde 4 artmasına karşılık, bedel olarak yüzde 10 gerilediğine dikkat çekti.
Taviloğlu ayrıca, Ege’den yapılan sofralık zeytin ihracatında ortalama kilogram fiyatı 1,29 ile 2,36 dolar arasında değişirken, Marmarabirlik’in ortalama kilogram fiyatının, anılan dönemde 3,49 ile 3,70 dolar arasında gerçekleştiğini bildirdi.

 

Taviloğlu Biran Önce Önlem Alınmasını İstedi.

 

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Taviloğlu, uygulanan politikalar ve girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle zaten zor durumda olan tarım sektöründe sıkıntının global krizle daha da katlandığını belirterek şunları söyledi:
“Bu zor koşullarda Marmarabirlik, ortak üreticilerini desteklemek için elinden gelenin fazlasını yapıyor. Bu yıl aldığımız ürünün bedellerini yüzde 80 oranında ödedik. Üreticimizin malını değerlendirmek için de koşulları zorluyoruz. Bu çabanın sonucunu gerek ihracat, gerekse içerdeki satış rakamlarında görebiliyoruz. Ancak üretici açısından sıkıntı azalacağına giderek artıyor.
Alım kampanyası döneminde çeşitli kanallardan yüksek fiyat baskısı yapılmasına, birliğimizin satış politikalarına müdahale edilmesine rağmen Marmarabirlik Yönetim Kurulu, tutarlı ve temkinli politikalarla zeytin üreticisini ayakta tutmaya çalışmaktadır.
Açık bir şekilde görünen başarısına rağmen Marmarabirlik’in hedef tahtası haline getirilerek Marmarabirlik üzerinden politika yürütülmesine karşılık diyebileceğimiz sadece şudur:
Bölge milletvekillerinin de 2006 ve 2008 yıllarında görev yaptığı TBMM zeytin ve zeytinyağı araştırma komisyonlarınca saptanan, suni gübre KDV’sinin düşürülmesi, mazot ve benzeri girdilerin ucuzlatılması, her şeyden önemlisi zeytinyağına olduğu gibi sofralık zeytine de gerçekçi prim verilmesi gibi önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesi…
Bu önlemler hayata geçirilmeden zeytin üreticisinin yüzünün gülmesi olanaksız.”


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >