Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Şaziye Rüştü Devlet Hastanesi'nden Bayanlara Hayati Çağrı. Mutlaka Okuyun
Yazdır E-posta
Perşembe, 26 Şubat 2009

 Bayanlara Hayati Çağrı.Mutlaka Okuyun.

Şaziye Rüştü Devlet Hastanesi Başhekimi İshak Özaçmak 17 Aralık 2008 günü hastane bünyesinde ayrı bir bölüm olarak kurulan Kadın Hastalıkları Erken Tanı Ünitesi'nin rahim ağzı ve meme kanserleri'nin  erken safhada tespiti ve kolayca tedavi edilmesinde çok önemli bir görevi yerine getirdiğini açıkladı.

İstatistiki bilgiler veren Başhekim İshak Özaçmak ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Dr.Mete Kürşat Koç birimin hizmete girmesinden bu yana 319 rahim ağzı sürüntüsü (PAP SMEAR) pataloji testinden sonuçları dönen 126 kişi'nin 2 tanesinde rahimağzı kanser lezyonu tespit edilerek derhal tedaviye alındığını, yine 9 adet rahimağzı kanserine yatkınlaşmış doku tespiti yapıldığını belirterek 9 vak'a nın hastanede tedavilerinin tamamlandığını söyledi.

 

Elde İmkan Var. İhmal Etmeyin. 


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Dr.Mete Kürşat Koç bayanlara seslenerek konunun çok önemli olduğunu bu nedenle her yıl (PAP SMEAR) testini yaptırmalarının hayat kurtardığını söyledi. Dr.Mete Kürşat Koç özellikle açılan yeni birime bayan bir personel konularak erkek doktora muayene olmaya çekinen bayanlarında hayat kurtaran bu testi yaptırmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirterek öncelikli olarak rahimağzı ve meme kanserlerini erken teşhiş ettiklerini fakat bu muayeneler sırasında ikincil olarak kistler, polipler, yaralar ve başka bulguları teşhis ederek hastaların sağlığına kavuşturulduğunu söyledi.

tıkla resmi büyüt
Kurulan Ünite Hayat Kurtarıyor
(tıkla resmi büyüt)
Kentsel yaşamla birlikte kanser vak'a larında artış gözlemlendiğini belirten Dr.Mete Kürşat Koç kanseri erken yakalamak ve yoketmek için çalıştıklarını rahimağzı ve meme kanserlerini erken teşhis ederek tedavi etmek için elde imkan bulunduğunu bu nedenle bayanların mutlaka ama mutlaka her yıl bir kez PAP SMEAR ve MAMAGRAFI testi yaptırmaları gerektiğini vurguladı.

Kadın Hastalıkları Erken Tanı Ünitesi'ne şahsen ve ya 5441091 numaralı telefonu arayarak 132 dahili numarayı tuşlayıp randevu alınarak muayene olunabileceğini ve testlerin zahmetsizce yapıldığını bir kez daha hatırlatıyoruz.

 

ÖNCEKİ HABERİMİZ İÇİN TIKLAYIN


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >