Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow TANTEKİN "Laiklik İlkesi Kabul edileli 72 Yıl Oldu. Tartışması Bitmedi."
Yazdır E-posta
Cuma, 06 Şubat 2009

   TANTEKİN "Laiklik İlkesi Kabul edileli 72 Yıl Oldu. Tartışması Bitmedi."

tıkla resmi büyüt
HYP Mudanya İlçe Başkanı Ömür Tantekin
(tıkla resmi büyüt)
Halkın Yükselişi Partisi Mudanya İlçe Başkanı Ömür Tantekin yaptığı yazılı basın açıklaması ile laikliğin anayasaya girişinin 72. yıldönümünü hatırlattı. Tantekin 6 Şubat 1937'de laiklik ilkesinin anayasaya konulduğunu belirterek laikliğin hukuken kısaca din ile devlet işlerinin birbirine karışmaması olduğunu vurguladı.

Tantekin laikliğin siyasi anlamına da değinerek, laikliğin siyasal iktidarın dinsel kudret ve otoriteden arındırılarak bağımsız hale getirilmesi olduğunu, dinin siyasal erk ve yaptırım gücüne sahip olmaması anlamına geldiğini açıkladı.

 

Laikliğin anayasaya gireli 72 yıl olmasına rağmen tartışılan bir ilke olmasının  düşünülmesi gereken bir durum olduğuna dikkati çeken Tantekin laikliğin kabulune Atatürk'ün bir sözü ile açıklık getirdi.

"Türkiye Cumhuriyeti dahilinde tüm tekkeler ve zaviyeler ve türbeler kanunla kapatılmıştır.Tarikatlar kaldırılmıştır. Şeyhlik, dervişlik, çelebilik, halifelik, falcılık, büyücülük, türbedarlık vs. yasaktır. Çünkü bunlar gericiliğin kaynakları ve cehaletin damgalarıdır. Türk Milleti böyle müesseselere ve onların mensuplarına katlanamazdı ve katlanmadı.  Mustafa Kemal Atatürk"


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >