Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Uğur Mumcu Katledilişinin 16. Yılında Mudanya'da Anıldı
Yazdır E-posta
Pazar, 25 Ocak 2009

Uğur Mumcu Katledilişinin 16. Yılında Mudanya'da Anıldı.

tıkla resmi büyüt
Anma Gecesinden Bir Kare
(tıkla resmi büyüt)
Gazeteci Yazar Uğur Mumcu katledilişinin 16. yılında kendi adını taşıyan Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde anıldı. Anma gecesinde ilk konuşmasyı Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mudanya Şube Başkanı Sebahattin Atamer yaptı.Atamer konuşmasına merhum Uğur Mumcu'nun  "Ben Atatürkçüğüm, ben cumhuriyetçiğim, bem laiğim, ben tam bağımsızlıktan yanayım, ben anti emperyalistim, ben özgürlükçüyüm, ben teröre, yalana, talana karşıyım, ben yobazlara, din bezirganlarına karşıyım, ben vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım... öyleyse vurun parçalayın, her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar çıkacaktır" sözleriyle başladı.

 

"Kalpaksız Kuva-i Milliyeci Uğur Mucuydu" vurgusunu yapan ADD başkanı Atamer, Uğur Mumcu'nun memleketimiz üzerinde oynanan oyunları farkederek halkımızı tüm tehditlere ve tuzaklara rağmen cesurca uyardığını söyledi. Demokrasinin kesintiye uğradığı ve hukuk dışı pek çok adaletsizliğe imza atılan darbe günlerinin rakamsal bilançosuna değinen Atamer Uğur Mumcu'nun zor geçen darbe günlerinin sakıncalı piyadesi (!) olduğunu belirterek Mumcu'nun Ulusal değerlerimizi ölümüne savunan bir aydın olduğunu söyledi.

Darbe sonrasında ekilen tohumların bu gün meyvesini verdiğini belirten Atamer "Sadaka ekonomik anlayışıyla ülkemizi yönetmeye çalışanlar, halkımızı yoksulluğa iterek sanal gündemler yaratmakta Ergenekon adı altında benim genel başkanımı, ordu komutanlarını, çağdaş yazar ve aydınlarımızı, bilim adamlarımızı, gazetecilerimizi yani hükümet karşıtı herkesi tutuklayarak ve ya  gözaltına alarak korku imparatorluğu yaratmakta halkımızı yoksulluğa itmekte ve bilinçli olarak biliyorlar ki yoksulluk bilgisizliği ve bilimsizliği, bilimsizlik tutuculuğu ve gericiliği, devlet destekli dinci anlayış bilim ve özgür düşünceye egemen olacak ve aydınlanma devriminin önü kesilecekti. Ama yanılıyorlar. Şunu unutmasınlar ki bu ülkede bir tek Atatürkçü kalana kadar buna güçleri yetmeyecektir." dedi.

Uğur Mumcu'yu unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurgulayan Atamer  "Uğurlar ölmez ruhun şad olsun" diyerek sözlerini tamamladı.

Anma gecesinde  ADD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Tahir Baştaymaz ve Uludağ Üniversitesi Mudanya Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Yusuf Oğuzoğlu'da birer konuşma yaptılar. Geceye Mudanya Belediye Başkanı Erol Demirhisar Uğur Mumcu'yu anlatan slayt gösterisi ve müziklerle anma programı sona erdi.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >