Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Zeytin-2009 arrow Zeytinciye Müjdeli Haber ! Marmarabirlik Üreticiye Erken Ödeme Yapacak
Yazdır E-posta
Çarşamba, 14 Ocak 2009

Marmarabirlik Üreticiye Erken Ödeme Yapacak

2008-2009 ürün bedellerinin nisan ayında yapılacağı açıklanan ikinci ödemesi, Marmarabirlik’in ekonomik durumunun iyi gitmesi nedeniyle 9 Şubat’a çekildi.Kısa adı Marmarabirlik olan Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, 2008-2009 ürünü sofralık zeytin bedellerinden geriye kalan yüzde 40’lık bölümünün yarısını 9 Şubat 2009 Pazartesi günü ödeyecek. Daha önce ürün bedellerinin yüzde 60’ını peşin ödeyen Marmarabirlik, geriye kalan yüzde 40’ı ise ikiye bölerek nisan ve temmuz aylarında ödeyeceğini duyurmuştu.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu, yaptığı açıklamayla, ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren zeytin üreticisine müjde verdi. Taviloğlu, zeytin üreticisinin ekonomik sıkıntılarının arttığını, bankalara olan borçlarının vadelerinin yaklaştığını söyledi. Taviloğlu şunları söyledi:


“Birlik yönetim kurulumuz üretici ortaklarımızın bu durumunu hassasiyetle takip ediyor. Özellikle Kasım-Aralık 2008 ayları ve mevcut satışların da memnuniyet verici düzeyde gerçekleşmesi karşısında kaynaklarımızı azami düzeyde ortaklarımızın lehine değerlendirerek Nisan 2009’da yapılması planlanmış bulunan ödemenin erkene alınmasını kararlaştırdık. Ödeme 9 Şubat 2009 Pazartesi günü başlayacak. 500 liraya kadar alacağı olan üreticilere tamamı; diğer ortaklara ise 500 liradan az olmamak kaydıyla toplam alacaklarının yarısı ödenecek.”


Marmarabirlik bu yıl yaklaşık 29 bin ortağından 37 bin ton zeytin aldı. 4 Kasım-31 Aralık 2008 tarihleri arasında gerçekleşen alım kampanyasında yaklaşık 97 milyon liralık ürün alındı, bunun 50 milyon lirası peşin olarak ödendi.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >