Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Arşiv arrow Mudanya Belediyesi İlçe Tarihinde Bir Mirası Daha Gün Işığına Çıkardı.
Yazdır E-posta
Cumartesi, 10 Ocak 2009

Mudanya Belediyesi İlçe Tarihinde Bir Mirası Daha Gün Işığına Çıkardı.

 

tıkla resmi büyüt
Erol Demirhisar ve Maket Mudanya Uçağı ile
(tıkla resmi büyüt)
1929-1930 yıllarında Balkan ve Doğu Avrupa ülkeleriyle olan yakın ilikiler çerçevesinde Çekoslavakyadan alınan 16 adet Letov S-16 tibi uçaktan biri olan Mudanya Mütarekesi Uçağı aslına uygun olarak Mudanya Belediyesi tarafından maketi yapıldı.

İki Mürattabatlı uçak Türk Ordusunun gücünü arttırmak için alınan hava keşif bölüklerinde oldukça başarı göstermiş ve Mudanyalılar adına Mehmet Hayri İpar tarafından bağışlanan uçağa Mudanya Mütarekesi adı verilmiştir.

 

 

Mudanya Belediye Başkanı Erol Demihisar yaptığı açıklamada, " Mudanya Mütarekesi Türkiye sınırlarının çizildiği barışa atılan imzanın yaşandığı yerdir. Tarihte atılan bu imza ile önemli bir yer tutan  Mudanya geçmişini bilmek adına  bu onursal tarihi imzayı taşıyan kent olarak üzerine düşeni yapmalıdır.Bunun içindirki Mudanya Mütarkesinin önecsini ve sonrasın ve tarihete adı geçen  isimleri anlatan 5 Mudanya kitabı, tarih,bilim ve araçtırmacı profösörler tarafından araştıralırak yayımlanmıştır. Şimdide Mudanya Mütarekesi Uçağının bir bir makti yapılarak Mudanya Belediyesinde sergilenmektedir. Önümüzdeki günlerde Mudanya Kent Müzesi oluştumak en büyük isteğimdir. Bunun için çalışmalar başladık.
Mudanyanın tarihteki tüm bağı, tarihte kullanılan her ne varsa giysileri,eşyaları hep toparlayıp bunları kent müzesinde segilemek istiyorum" diye konuştu.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >