Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Arşiv arrow 62.Verem Haftası Eğitim Semineri Mudanya'da Yapıldı.
Yazdır E-posta
Pazartesi, 05 Ocak 2009

62.Verem Haftası Eğitim Semineri Mudanya'da Yapıldı.

62.Verem Haftası Eğitim Semineri Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, Uludağ Üniversitesi (U.Ü) Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Mudanya Verem Savaş Derneği’nin  ortaklaşa organizasyonu ile Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Seminere konuşmacı olarak U. Ü. Tıp Fak. Göğüs Has. Hast. Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercüment Ege, aynı hastaneden Dr. Başak Burgazlıoğlu ve Dr. Ezgi Demirdöğen katıldılar. 62.Verem Haftası Eğitim  açış konuşmasını yapan Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk ilgililerin bu konuya gösterdikleri hassasiyet ve bu tip seminerlerle vatandaşları bilgilendirmelerinden dolayı kendilerine teşekkür etti.

 

İlk konuşmacı Prof. Dr. Ercüment Ege, “Verem hastalığı halk arasında Duman olarak da tanınır, bu insanlık tarihi kadar eski bir hastalıktır, hastalık insan sağlığını beş bin yıldır etkilemektedir, bu hastalık günümüzde dahi bitirilememiştir. Bu nedenle verem ile savaşın devam etmesi lazım burada en önemli konu hekimlere olduğu kadar eğitim gönüllülerine ve öğretmenlere de görev düşmektedir, bu hastalıkla savaş için ülkemizde dernekler kurulmuştur” dedi.  Prof. Dr. Ercüment Ege konuşmasının devamında  “Her Ocak ayının ilk Pazar’ın dan başlayarak bir hafta veremle savaş için bir mücadele haftası ilan edilmiş olup bugün bunun 62. yılındayız, önceleri bu hastalılık sebebi bilinmeyen bir hastalıktı ama 1882 yılında Robert Kolh bu hastalığın mikrobunu bulduktan sonra tedavi çalışmaları son derece yararlı olmuştur ve Verem tedavi edilebilir bir hastalıktır, yeter ki teşhis koyabilmek ve de kişililerin bu konuda uzun süreli tedaviye alınmasını sağlamaktır, bu hastalık hemen geçmez 6 aylık bir tedavi şarttır, ülkemizde bu hastalıkla savaşta gün geçtikçe durum iyileşmekte, 1950’li yıllarda yüzde 3 oranında açık akciğer tüberkülozu varken bu son yıllarda ise binde 7 civarlarına düştü, Marmara bölgemizde bu hastalık artış göstermekte olup buna hızlı sanayileşmenin yanı sıra göçlerle nüfus hareketliliği de etken olup bu hastalığın artmasında rol oynuyor ve Bursa için 2006 rakamlarında 862 hastamız olup bunlardan 14’ü Mudanya’da ve bu hastaların tedavisi devam etmektedir” dedi.

VEREM TÜM DÜNYA’DA VAR
 Prof. Dr. Ege “Bu hatalığın sosyo ekonomik yönden az gelişmiş ülkelerde çok olacağını göz önünde tutmak lazım, üçüncü Dünya ülkeleri olan Asya ve Afrika’da bu hastalık yaygın durumda ama bu hastalık çok gelişmiş ülke olan Amerika’da da var, bu hastalıkla mücadelede en büyük görev eğitimcilere düşmektedir” dedi Daha sonra söz alan Dr. Başak Burgazlıoğlu “Tüberküloz Tedavisi ve korunma” Dr. Ezgi Demirdöğen de “Bulaşıcılık, Klinik Bulgular ve Tanı” konularında seminere katılanlara bilgi verdiler. Seminere Mudanya Kaymakanı Öztürk’ün yanı sıra, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Yüksel Yöndem, Mudanya Belediye Başkan yardımcısı kadir Biçer, İlçe Milli Eğitim Müdürü resul Yeşilyurt, Mal Müdürü Abdullah Kasaraca, hastane ve sağlık ocaklarındaki doktorlar, hemşireler ve öğrenciler katıldılar.  


Yazdır | E-posta

Yorumlar (1)
RSS Yorumları
1. 07-01-2009 16:05
 
Evet Çok Güzel Bi Konferansdı Mudanya İlçesinden Her Okuldan 1 Sınıf Alıyorlardı Ve Biz Gittik Çok Güzel Bilgiler Verdiler Herşey İçin TEŞEKKÜR Ederim...
Giriş yapıldı
 
Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >