Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Şenol Seven "Boş Sözlerle Zeytin Üreticisi Aldatıldı." dedi. Ekibi ile Adaylığını Açıkladı.
Yazdır E-posta
Salı, 30 Aralık 2008

Şenol Seven "Boş Sözlerle Zeytin Üreticisi Aldatıldı." dedi. Ekibi ile Adaylığını Açıkladı.

tıkla resmi büyüt
Şenol Seven Tatlı Yedi, Belgelerle Acı Konuştu.
(tıkla resmi büyüt)
Mudanya'da bir pastanede basın toplantısı ile Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu'na cevaben açıklama yapan Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsilleri Dernek Başkanı (ZZMD) Şenol Seven tatlı yedi, tatlı ikram etti, acı konuştu.

Basın açıklamasında ekibi ile birlikte Marmarabirlik yönetimine aday olduklarını da açıklayan Şenol Seven Üst Yönetim Kurulunda görev almaya talip.

Şenol Seven'in listesinde ise 150 Sayılı Marmarabirlik Mudanya Kooperatif Başkanlığına aday olarak Mustafa Ay var. Seven'in listesinden yönetim ve denetim kurullarına aday olan diğer isimler ise şöyle;

 

Ömer Öztan, Ali Kılıç, Recep Demir, Erol Bayram, Şenol Kınacı ve Ahmet Topçuoğlu.

 

Üretici'nin Karnı Aç Boş Sözlere Karnı Toktur.

"Sayın Refi Taviloğlu'nun müstahsil'e söyleyebileceği hiç bir şey yoktur" diyen Zeytin ve Zeytinyağı Müstahsilleri Dernek Başkanı (ZZMD) Başkanı Şenol Seven üretici'nin karnının aç, boş sözlere ise karnının tok olduğunu vurguladı. ZZMD Başkanı Şenol Seven'in basın açıklaması şöyle devam etti ;

 

"Pazarlama sorununu çözmek için işlem teknikleri'nin çeşitlendirilmesi gerektiğini ifade edene sormazlar mı? 1992 yılından beri orada oturuyorsunuz. Niya yapmadınız? Ticaret'te satarken değil alırken kazanmalı. Oysa Marmarabirlik bu imkandan yoksun diyorsun.

El insaf Başkan!

380-410 barem zeytini 1,200 kuruştan aldın 6,000 kuruştan sattın. Siz müstahsille dalga mı geçiyorsunuz? Hangi gıda maddesi bu kadar karla satılıyor?

"Yok biz kar etmiyoruz. Bayiler ve tüccarlar çok iyi kazanıyor" diyorsanız bunu da ortaklar yeri geldiğinde takdir edecektir.

17 milyon nüfuslu metropol kent İstanbul'da iki bayinizle zeytinimizi satmamakta ısrar edecek misiniz?

Sizin de bulunduğunuz yönetim kurulunda 1996-1997 yıllarında Uluslararası Zeytin Konseyi'nden  (zeytin ve zeytinyağı üreten ülkelerin sendikası) çıkarılmasını neden onayladınız? Neden kabul ettiniz? Halbuki şimdi Avrupa Birliği (AB) üyeliğine esamesi bile olmayan, Müslüman Ülke Tunus bile gümrüksüz 56 bin ton zeytin ve zeytinyağı'nı  AB'ye satarken, Türkiye sizin bu tutumunuzdan dolayı bir kilogram bile gümrüksüz zeytin ve zeytinyağı satamamaktadır.


Çiftçi'nin zeytinini almamakta, kota koymakta ısrar ettiğiniz halde bir panelde Ege İhracatçılar Birliği'nin isteği doğrultusunda kısmende olsa ithalat yapılabilir diye birlik adına açıklamada bulunmadınız mı?


15 yıldır yönetimdesiniz. Sınırlı ve planlı alım yapmıyoruz diyorsunuz. Yıllardır sınırlı zeytin alan, kota koyan siz değil misiniz?

İlgili bilim adamları'nın da onay verdiği, sofralık zeytin'in gen haritası'nın çıkarılması ile ilgili çalışmayı niye yapmıyorsunuz? Bölgenizle ilegili olabilir mi?

Sayın Taviloğlu ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz sözü geçmişte yapamadıklarınızın gelecektede gerçekleşmeyeceğini çok güzel ifade ediyor. Siz boş sözlerle gündemi değiştireceğinize gelin üreticiye yeni iş modeli taslağınızda ki;

1.5- Birlik ürünün genel üretim durumuna göre kalite bazında ihtiyacı olan zeytini, ortak dışı ve bölge dışından, zeytin satın alır maddesini üreticiye açıklayınız.


Üretici'nin karnı aç boş sözlere karnı toktur."

 

Seven Açıklama Sonrası Soruları Yanıtladı.

tıkla resmi büyüt
Şenol Seven ve Ekibi Marmarabirlik Yönetimine Aday
(tıkla resmi büyüt)
Şenol Seven ve Listesi imzasını taşıyan basın açıklamasından sonra soruları yanıtlayan Şenol Seven basın açıklamasında yer verdiği bazı iddiaları tekrar ederek bunların araştırılması gerektiğini vurguladı. 50 yıllık Marmarabirlik'in  İstanbul gibi metropol şehir'de sadece iki adet bayisi'nin olmasının bu bu iki bayiliğin tek kişiye ait bulunmasının çok düşündürücü olduğunu yineleyen Seven "siyasetçiler araştırsın, siyasi partilerin İlçe Başkanları araştırsın bu bayilikler kime ait tespit etsinler" diye konuştu.


Gen Haritası Bilimsel Bir Gerçektir.

Zeytinin Gen Haritası konusunun Refi Taviloğlu tarafından kayda değer bulunmadığını hatırlatan Seven, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Atilla Eriş'in de zeytin'deki yaşanan sıkıntıların zeytinin gen haritasının çıkarılamaması olduğu tespitini açıkladığını vurguladı.


Zeytinde Yıllarca Sınırlı Alım Yaptılar.Böyle Bayilik Sistemi Olmaz.

Şenol Seven'in Marmarabirlik'in uyguladığı alım kotasından bahsetmesi üzerine kendisine yöneltilen "Siz zeytin alım kotasını kaldıracak mısınız? Bunu nasıl başaracaksınız?" sorusuna cevaben bayilik sisteminin kesinlikle değiştirilmesi gerektiğini, Marmarabirlik bayisi olan kişilerin Marmarabirlik'ten aldığı zeytin miktarı ile kestiği zeytin satış faturaları arasında çok büyük farklar olduğunu,  Marmarabirlik'ten 200 ton zeytin alan bayi'nin 1000 ton zeytin satış faturası kestiğini arada bulunan 800 ton'luk zeytin'in nereden alındığının aydınlatılması gerektiğini, satılan 800 ton zetinin kime ait olduğunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, Marmarabirlik'in bu şekilde hak ve menfaatlerini koruyamadığını söyledi.

Marmarabirlik Tekel Olmadan Üretici Perişanlıktan Kurtulamaz 

Bayilik sisteminin değiştirilmesi ve gen haritasının çıkartılmasından sonra Marmarabirlik'in ortaklarına ait tüm zeytini satın alması gerektiğini söyleyen Şenol Seven "Marmarabirlik bütün zeytini alması gerekiyor. Çünkü tekel olması lazım. Ve Türkiye'de ki zeytin piyasasını kendisi belirlemesi lazım. Tüccara bırakmaması lazım. Siz tüccara bıraktığınız sürece köylü ve üretici perişan oluyor" dedi.

 

Boş Sözlerle Köylümüzü Aldattılar

 

tıkla resmi büyüt
Ömer Perperik
(tıkla resmi büyüt)

Mudanya Ekspres Gazetesi Köşe Yazarı Ömer Perperik Şenol Seven'e hitaben "Başkan bataklığı mı kurutacağız? Sivri sinekleri mi öldüreceğiz? Şimdi bakın benim edindiğim bilgiye göre kesinleşmiş hüküm ve 12 milyar para cezası alan bir vatandaş, bu gün Marmarabirlik'e aday oluyor. Bu dosya'da Yargıtay'da 12 milyar hüküm giymiş temyize göndermiş. Bu seçimleri provake etmek mi ? Yoksa hani ben kazanırım ve ya kaybederim mi  düşünüyor? Ortada bir dosya var" sorusuna Seven bu sorunun muhatabının kendisi olmadığını kendilerinin kamuoyu ve üreticinin önüne çıkıp zeytin ve zeytinyağı müstahsilleri olarak gerçekleri belgelerle söylediklerini, vurguladı.

Seven  "bundan beş yıl önce yeniden yapılandırma kapsamında Marmarabirlik'in kota uygulamasına başlayacağını söylediğimizde Ekspres Gazetesi Yazarı Ömer Perperik'in belirttiği beyefendi ve kardeşleri çıktılar dediler ki 'Biz zeytini yaprağına kadar satın alacağız' dediler.

Halbuki ben köylere çıktığımda elimde belgelerle üreticiye dedim ki ; İşte bu uygulanması planlanan Yeni İş Modeli Taslağı ve burada yazan şu maddeyi sürekli okudum. Ortaklardan alınan rekolte beyannameleri toplamı kooperatife ayrılan kota'dan fazla ise, kooperatif ortaklarının en son beş yılda kooperatife yaptıkları teslimat ortalaması olarak ortaklarına kota uygulayacaktır.

Bu kota o zaman çıktı. Biz insanlara anlatmaya çalıştık. Fakat arkadaşlar boş sözlerle köylümüzü aldattılar.Köylü'nün şu anda aç kalması, boş sözlere kanmasından kaynaklanıyor. Şimdi ben diyorum ki bakın son paragrafta şu madde de var.  Bize Refi Taviloğlu açıklasın.

1.5- Birlik ürünün genel üretim durumuna göre kalite bazında ihtiyacı olan zeytini, ortak dışı ve bölge dışından, zeytin satın alır.

Bakın değerli arkadaşlar ORTAK DIŞI ALABİLECEK diyor. Ortak Dışı. Kooperatifi bizler kurduk. Kooperatifin ortakları bizleriz. Bizim zeytinimize kota koyuyor. İstediği zaman başka yerlerden ve kimselerden zeytin alacak.

Devam ediyorum.

"Kooperatiflerden gelen bilgilerin birliğin yönetim kurulu değerlendirmesi sonucunda kalite bazında ihtiyacı olan zeytinleri kooperatiflerden temin edemeyeceği kanaatine varırsa ortak ve bölge dışından zeytin satın alır" diyor değerli arkadaşlar.

Bu nedir biliyor musunuz? Bizim ortaklarımızın boynuna ipin geçirilmesi demektir. Biz arkadaşlarımızla birlikte çıktık 50 köyü dolaştık ve burada size anlattıklarımızı köylüyede anlattık. Biz vicdanen rahatız. İnşaallah köylü'de çiftçi'de sandığa gittiğinde vicdanen oy kullanır değerli arkadaşlar" dedi.    

 

Mustafa AY "Bu İşe Talibiz. Adayız"

tıkla resmi büyüt
Mustafa Ay'ın Konuşmasını Dinlemenizi Tavsiye Ediyoruz.
(tıkla resmi büyüt)
Mustafa Ay'ın Konuşması Tıkla Dinle (Explorer  7.0 ve üzeri gereklidir)
Basın açıklamasında bir konuşma yapan Mustafa Ay yapılan yanlışları vurgulayarak Marmarabirlik Yönetimine aday olduğunu açıkladı. Mustafa Ay'ın konuşmasını dinleyebilirsiniz. Konuşmasının yazıya dökülmüş hali ileriki saatlerde yayımlanacaktır.  www.mudanya.gen.tr


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >