Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Arşiv arrow Mudanya Belediyesi'nden Mudanya'daki Giritli'ler Kitabı
Yazdır E-posta
Pazar, 21 Aralık 2008

Mudanya Belediyesi'nden Mudanya'daki Giritli'ler Kitabı.

Mudanya Belediye'sinin katkılarıyla Fulya Düvenci Karakoç ve Funda Düvenci Tunçdöken tarafından hazırlanan ve Yayın Kurulu'nda Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Tayyar Arı ve Prof. Dr. Kemal Arı'nın bulunduğu "Mudanya'nın Akdenizli Konukları Giritli'ler " kitabı'nın Mudanya Montania Hotel salonunda katılımcılara tanıtımı ve dağıtımı yapıldı..


Mudanya Belediye Başkanı Erol Demirhisar'ın konukları arasında Mimar, İnsanbilimci ve Eğitmen Prof. Dr. Bozkurt Güvenç ve U. Ü. Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz ve U. Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Yusuf Oğuzoğlu olup Mudanya ve çevresinde yaşayan Giritliler de katıldılar. İlk konuşmacı Güvenç, anne tarafından Girit Kandiya'lı olduğunu ve buradan İzmir'e göçmen olarak geldiklerini belirtip anneannesinin hayatını 'İnsan ve Kültür' adı altında salonu dolduranlarla paylaştı.

tıkla resmi büyüt
Prof. Dr. Bozkurt Güvenç
(tıkla resmi büyüt)
Mimar, İnsanbilimci ve Eğitmen Prof. Dr. Bozkurt Güvenç 'in Konuşması Tıkla dinle
Oğuzoğlu ise, 'Biz tarih bölümü olarak proje ekibi oluşturduk, bu ekipte Sayın Fulya Karakoç ve Funda Tunçdöken görev alıp bu çalışmayı tamamladılar. Bu çalışma içerisinde Girit'ten gelen insanlarımızın kökenleri nedir, oraya nereden gittiler, ne kadar yaşadılar, oradaki insanlarla ilişkileri ne oldu, bunları araştırıp bir kitap haline getirdiler kendilerine teşekkür ediyorum' dedi.

 

BU ÇALIŞMANIN DEVAMI YAPILABİLİR

Daha sonra söz alan Fulya Karakoç, "U.Ü. ile Mudanya Belediyesi"nin ortak hazırladıkları bu projenin kitaba dönüşmesi aslında hepimizin emeği olmuştur, biz Funda hanımla çok sayıda ev ziyareti yaptık ve bu çalışmayı ortaya çıkardık ama bu çalışmanın devamı yapılabilir nedeni de araştırdıkça ortaya pek çok şeyler çıkıyor, bu kitapta Girit'in tarihi olup, hem Mudanya'daki Girit kökenlilerin oradan getirip burada yaşattıkları kültürle ilgili bölümler olup, aile eşyaları ve fotoğrafları da bu kitapta mevcut, umarım bu çalışmaların devamı gelip herkese faydalı olacaktır, bu yolda bize destek olanlara teşekkür ederim" dedi.

Prof.Dr.Yusuf Oğuzoğlu Kitabın Hazırlanışını Anlatıyor
Araştırma Görevlisi Fulya Karakoç'un Konuşması

NE OLDUĞUMUZU VE NEREDEN GELDİĞİMİZİ BİLMEMİZ LAZIM

tıkla resmi büyüt
Erol Demirhisar
(tıkla resmi büyüt)

Belediye Başkanı Erol Demirhisar'ın Konuşması
Mudanya Belediye Başkanı Erol Demirhisar da, "Geçmişine sahip çıkmayan geleceğe güvenle bakamaz sözünden ilham alarak bu tip şeyleri mutlaka yapmak zorundayız, yapacağımız hizmetleri paramız oldukça yaparız ama bunları günü gününe yapmazsak yetişemeyiz, bu kitabın çıkmasında bize destek ve uğraş veren tüm Mudanyalılara şükran borçluyum bu sizin eseriniz siz beni teşvik ediyorsunuz ben de yaptırıyorum kitaba destek olan herkese teşekkür ediyorum, bunun devamını getirip ne olduğumuzu, nereden geldiğimizi, nasıl uğraş içerisinde olduğumuzu mutlaka bilmemiz ve anlamamız lazım" dedi.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >