Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Mudanya'lı Gezici Araç Muayene İstasyonu ile Şoke Oldu.
Yazdır E-posta
Cuma, 19 Aralık 2008

Mudanya'lı Gezici Araç Muayene İstasyonu ile Şoke Oldu.

tıkla resmi büyüt
Yağmur yağınca kalabalık saçak altına sığındı.
(tıkla resmi büyüt)
Mudanya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hikmet İlhan'ın Açıklaması Tıkla Dinle
ARAÇ muayene istasyonlarını 2004'te 20 yıllığına devralan, mahkeme süreci nedeniyle 2.5 yıllık gecikmeyle işe başlayan TÜVTURK, Mudanya Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın talebi ile gezici muayene istasyonunu Mudanya'da kurarak fenni muayeneye başladı. TÜVTURK tarafından gerçekleştirilen araç muayenesinde 'kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ve emniyetsiz' olarak dört farklı değerlendirme kriteri bulunuyor.  Hafif kusurlu araçların muayenesi yapılıyor ve muayene raporu veriliyor, ancak kusurlar listelenerek araç sahibine kusurları en kısa sürede gidermesinin güvenli seyri adına kendi menfaati gereği olduğu belirtiliyor. Ağır kusur durumunda ise aracın sahibine 1 ay süre veriliyor ve sorunu 1 ay içinde çözerek muayene tekrarına gelmesi isteniyor. 'Emniyetsiz' sınıfta değerlendirilen araçlar Trafik Zabıtası'na bildiriliyor ve bu araçların da muayene tekrarı için geri gelmesi isteniyor.

 

 

 

 

Mudanya Şoförler ve Otomobilciler Odası önüne kurulan gezici muayene istasyonuna muayene için gelen 250 araç sahibi günde 25 araç'ın fenni muayenesinin yapılmasıyla gergin anlar yaşadı. Fenni muayenenin tam bir işkenceye dönüşmesi ve www.mudanya.gen.tr'ye gelen vatandaş şikayetleri doğrultusunda Mudanya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hikmet İlhan'ın konu hakkındaki bilgilerine başvurduk.

Hikmet İlhan yeni sisteme göre gerçekleşen araç muayenelerinin Avrupa Standartlarına göre gerçekleştirildiğini fakat Mudanya'ya gelen sistemin uygun olmadığını söyledi. Sabit bir muayene istasyonuna acilen ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken İlhan eski sisteme göre günde 150 araç muayenesinin yapıldığını fakat gezici muayene istasyonu ile günde 20 ile 25 araç'ın muayene edilebildiğini, bununda kargaşaya yol açtığını belirtti. Ayda bir Perşembe ve Cuma günleri  Mudanya'da hizmet verecek olan gezici muayene istasyonunun önümüzdeki günlerde daha 15 günde bir olarak daha sık  Mudanya'ya gelebileceğini belirtti.


Vatandaşa Sabır Tavsiye Ediyorum.

tıkla resmi büyüt
Vatandaş Fenni Muayene Derdinde
(tıkla resmi büyüt)

Günde 25 araç muayene sayısının yeterli olmadığını önemle vurgulayan Hikmet İlhan araçların mekanik ve elektronik kontrollerinin yapıldığını sistemin oturma sürecinde olduğunu, Türkiye'de bu sistemin oturması gerektiğine inandığını, fakat özelleşmeden dolayı kendilerinin vatandaşın şikayeti doğrultusunda çokta fazla müdahil olamadıklarını vatandaşların sabırlı olmaktan başka yapacak bir şey olmadığını söyledi. Bu sistemin mutlaka düzeltilmesi gerektiğini önemle vurgulayan Hikmet İlhan bunun biraz zaman alacağını sözlerine ekledi.

 

 

 


Vatandaş Haklıdır.

Vatandaşların şikayetlerine katıldığını söyleyen Hikmet İlhan Türkiye'de satışa sunulan sıfır kilometre araçların bazı donanımlardan eksik olarak tüketiciye sunulduğu fabrikadan çıkan bir araçta yangın söndürücü, ilk yardım çantası, ceset torbası gibi araç muayenelerinde gerekli olan ve istemesekte her an gerekebilecek ekipmanların üreticiler tarafından sağlanmadığını söyledi.

Güler misin Ağlar mısın ? 2008 Model Araç Test'ten Geçemedi.

2008 Model araç'ın far muayenesinden geçemediğini ve test araçlarının kullanımındada sorun olduğunu belirten Hikmet İlhan mevcut durumun çok düşündürücü olduğunu söyledi.Mudanya'da kalıcı istasyonun kurularak randevu sistemi ile çalışılması gerektiğini tekrar söyleyen İlhan Mudanya Şoförler ve Otomobilciler Odası önünde kurulan gezici istasyonun uygun bir yer seçmediğini ilk gün olduğundan dolayı uyarılarına rağmen burada kurulduğunu belirtti.

Böyle Olacağını Bilseydim Yapmazdım.

Gezici muayene istasyonu'nun Mudanya'ya gelmesi ve hizmet vermesi için yazı yazarak ricada bulunduklarını belirten İlhan "Günde sadece 25 araç'ın muayene edildiği istasyonda bu kadar izdihamın olacağını bilseydim, doğrusu böyle bir girişimde bulunmazdım" dedi.

 

Yapılanlar Doğru Fakat Altyapı'nın Yeterli Değil. Layıkı İle Yapın.

tıkla resmi büyüt
Teoman Uysal
(tıkla resmi büyüt)
Esnaflık yapan Teoman Uysal ile Röportaj Tıkla Dinle
Röportaj yaptığımız Teoman Uysal araçlarda çok fazla detay istendiğini, Türkiye'nin bu sisteme çok hızlı geçtiğini ve bu durumun sıkıntı yarattığını bu sistemin Türkiye'de işlemeyeceğini söyledi. Trafik kazalarının genellikle sürücü hatalarından kaynaklandığını savunan Teoman Uysal araçlardaki teknik hata ve eksikliklerden kaynaklanan kazaların ender olduğunu savundu. Trafikteki pek çok araç'ın yeni model olduğunu buna rağmen araç hız limiti'nin 90 km olduğunu belirterek hız limitinin yükselmesi gerektiği düşüncesinde olduğunu söyledi. 

Yapılan uygulamanın doğru olduğunu ancak zamanlaması ve alt yapısının yanlış olduğunu söyleyen Teoman Uysal sıfır araçların tüketiciye sağlık seti olmadan, yangın söndürücüsü olmadan, ceset torbası olmadan satıldığını fabrikadan çıkan sıfır kilometre bir araç'ın bile bu şartlarda fenni muayeneden geçemeyeceği vurgusunu yaparak fenni muayenede istenenlerin fabrika çıkısında standart donanım olarak verilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Teoman Uysal açıklamalarında haklı. Mudanya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hikmet İlhanda aynı düşüncede. Fabrika çıkısı son teknoloji müzik sistemini araçlara cd çalıcı dvd oynatıcı dahil monte eden araç üreticileri maalesef sadece emniyet kemerini satandart donanım olarak vermekte.

Araç üreticilerinin isteğe bağlı olarak sunduğu gerekli ekipmanın avrupada standart olarak verilmek zorunda olduğunu ve verildiğini söyleyen Teoman Uysal burada mağdur olanın vatandaş olduğuna dikkati çekerek "madem bu sistemi Avrupaya göre uygulamaya çalışıyorlar o zaman her şey'i layıkı ile yapsınlar. 2008 model fabrika çıkışlı araç bu muayeneden geçemez" dedi.


ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİNDE HAZIRLANMASI GEREKEN BELGELER

RUHSAT

FENNİ MUAYENE İZİN BELGESİ
VERGİ DAİRESİ VEYA BÜROLARINDAN ALINAN VE ARACIN VERGİ BORCU, TRAFİK CEZASI VE OGS GEÇİŞ BORCU OLMADIĞINI BELİRTEN BELGEDİR.
ARACINIZA AİT CEZA VE BORÇ YOK İSE BU BELGE OLMADAN DA TÜVTURK İSTASYONLARINDA MUAYENE İŞLEMİNİZİ BAŞLATABİLİRSİNİZ(ARAÇ SATIŞI VE DEVRİ İÇİN ALINAN İLİŞİK KESME BELGESİ İLE İŞLEM YAPILMAMAKTADIR.

TRAFİK SİGORTASI
MALİ SORUMLULUK SİGORTASI AKİT BELGESİDİR.(İNSAN TAŞIMADA KULLANILMAYAN RÖMORKLAR, KENDİLERİNİ ÇEKEN MOTORLU ARACIN SİGORTASINA DAHİLDİR.BU ARAÇLAR İÇİN MALİ SORUMLULUK SİGORTASI AKİT BELGESİ TALEP EDİLMEMEKTEDİR.)

LPG VE YA CNG TAKILI ARAÇLAR İÇİN

GAZ SIZDIRMAZLIK RAPORU
LPG VEYA CNG TAKILI ARAÇLAR İÇİN MUAYENEYE GELMEDEN ÖNCE ALINMASI GEREKEN RAPORDUR.LPG/CNG RUHSATI, “GAZ SIZDIRMAZLIK RAPORU” YERİNE KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

TADİLAT(TESPİT) MUAYENESİ YAPILACAK ARAÇLAR İÇİN EK OLARAK

YETKİLİ MÜHENDİS TARAFINDAN ÇİZİLEN ONAYLI TADİLAT PROJESİ VE HESAPLARIDIR.

 

ARAÇ MUAYENESİNDE ARAÇTA BULUNDURULMASI GEREKEN EKİPMANLAR

BU EKİPMANLARIN EKSİKLİĞİ AĞIR KUSUR OLARAK DEĞERLENDİRİLDİĞİ İÇİN MUAYENE TEKRARI GEREKMEKTEDİR.

TÜM ARAÇLAR İÇİN

İLK YARDIM SETİ: TRAKTÖRLER, MOTORSİKLETLER VE MOTORLU BİSİKLETLER HARİÇ TÜM MOTORLU ARAÇLARDA EN AZ 1 ADET (TS 4019’A UYGUN)

ÜÇGEN REFLEKTÖR: MOTORSİKLETLER VE MOTORLU BİSİKLETLER HARİÇ TÜM MOTORLU ARAÇLARDA 2 ADET

YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI: SAYISI, CİNSİ VE KAPASİTESİ; ARAÇ SINIFINA VE ARACIN KULLANIM AMACINA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR.

STEPNE: MOTORSİKLETLER VE LASTİK TEKERLEKLİ TRAKTÖRLER HARİÇ BÜTÜN ARAÇLAR İLE TARIM ORMAN RÖMORKLARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE TÜM RÖMORKLARDA HER ZAMAN KULLANILABİLİR DURUMDA BULUNDURULACAKTIR.

ARAÇ SINIFINA GÖRE DİĞER EK EKİPMANLAR

TAKSİ OTOMOBİLLER: HERZAMAN KULLANILIR DURUMDA TAKSİMETRE.

OTOBÜS,KAMYON VE ÇEKİCİLER: 1 ADET ENGEL İŞARETİ(e- veya E ONAYLI)

TRAKTÖRLER: FLAŞÖRLÜ, YANIP SÖNEN , SARI IŞIKLI DÖNERLİ UYARI LAMBASI.

ŞEHİRLERARASI YÜK VEYA YOLCU NAKLİYATI YAPAN OTOBÜS, KAMYON VE ÇEKİCİLER: HER ZAMAN KULLANILIR DURUMDA TAKOGRAF.

RÖMORKLAR(TRAKTÖRLER RÖMORKLARIDAHİL)VE KAMYONLAR: UYGUN BOYUTLARDA VE YETERLİ SAYIDA ARKA İŞARET LEVHASI(e veya E ONAYLI)

TRAKTÖR RÖMORKLARI: AZAMİ HIZI SAATTE 30 KM’NİN ALTINDA OLANLARDA 1 ADET ÜÇGEN ŞEKLİNDE ARKA İŞARET LEVHASI(e veya E ONAYLI)

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİNE GÖRE YETKİ BELGESİ ALMIŞ YOLCU TAŞIMACILIĞINDA KULLANILAN ARAÇLAR: HER 10 KOLTUK İÇİN EN AZ 1 ADET BOYUN KORSESİ.

MOTORSİKLETLER VE MOTORLU BİSİKLETLER: KASK VE KORUYUCU GÖZLÜK.
 

 


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >