Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow Devlet Hastanesinden Rahim Ağzı ve Meme Kanseri İçin Yeni Ünite
Yazdır E-posta
Perşembe, 18 Aralık 2008

Devlet Hastanesinden Rahim Ağzı ve Meme Kanseri İçin Yeni Ünite

tıkla resmi büyüt
DR.Mete Kürşat Koç
(tıkla resmi büyüt)
Mudanya Şaziye Rüştü Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Dr.Mete Kürşat Koç'tan aldığımız bilgiye göre hastane bünyesinde yeni kurulan Kadın Hastalıkları Erken Tanı Ünitesi rahim ağzı ve meme kanserleri'nin  erken safhada tespiti ve kolayca tedavi edilmesinde çok önemli bir hizmet verecek.

Rahim ağzı kanseri'nin erken tanı ve kolayca tedavi edilmesinde çok önemli olan rahim ağzı sürüntüsü (PAP SMEAR) pataloji testi için Mudanya'lı bayanlar artık Bursa'ya  gitmek zorunda kalmayacaklar. Meme kanseri erken tanısın için yapılan MAMAGROFI çekimindede randevu dahil tüm işlemleri yeni kurulan bu ünite yapacak ve bayanlar sadece MAMAGROFI çekimi için bir kez Bursa'ya gidecekler.

Meme ultrason çekimi ise Mudanya Şaziye Rüştü Devlet Hastanesinde gerçekleştiriliyor.

Dr. Mete Kürşat Koç ilişkiye girmiş tüm bayanların yılda bir kez SMEAR testi yaptırmalarının gerekli olduğunu vurgulayarak oluşturulan yeni birimin tamamen bu tahlillere adanmış bir ünite olduğunu söyledi.

Nasıl Randevu Alacak sınız ?

SMEAR alınma işleminin poliklinik kalabalığına girmeden, vakit kaybetmeden, evraklarla uğraşmadan, yapılacağı Kadın Hastalıkları Erken Tanı Ünitesi'nde  PAP SMEAR testi yaptırmak ve MAMAGROFI çektirmek isteyen bayanların 5441091 numaralı telefonu arayarak 132 dahili numarayı tuşlaması, randevularını almaları gerekiyor.

 

Zaman Kaybetmek Yok. İşlemler Çok Kolay

 

tıkla resmi büyüt
Kadın Hastalıkları Erken Tanı Ünitesi
(tıkla resmi büyüt)

Dr. Mete Kürşat Koç oluşturulan ünitede alınacak rahim ağzı sürüntüsü'nün Bursa'ya pataloji tahlili için kendileri tarafından gönderileceğini ve sonuçların Mudanya'ya geleceğini belirterek "Bu tahlil için Mudanya'lı bayanlar artık Bursa'ya gitmeyecekler" dedi.

Meme Kanseri erken tanısında önemli olan MAMAGROFI için ise gerekli tüm işlemin Kadın Hastalıkları Erken Tanı Ünitesi personeli tarafından gerçekleştirileceğini ve sadece MAMAGROFI çekim günündeki randevu için Bursa'ya bir kez gidileceğini söyleyen Dr. Mete Kürşat Koç önümüzdeki yıl Mudanya Şaziye Rüştü Devlet Hastanesine MAMAGROFI çekim cihazının alınmasının planlandığını bu cihazın hastanemize kazandırılmasından sonra bu test içinde Bursa'ya gitmeye gerek kalmayacağını vurguladı.

Rahim ağzı kanserinin kadınlarda kansere bağlı ölümlerde 9. sırada yer aldığını belirten Dr. Mete Kürşat Koç bu kanser türü'nün çok erken yaşlarda görülebildiğini vurgulayarak, rahim ağzı kanserinin 5 ila 10 yıl süren dönemleri olduğunu daha kanser oluşmadan erken hastalık döneminde konacak bir tanı sayesinde poliklinik şartlarında gerçekleştirilen 10-15 dakikalık bir tedavi sayesinde kanserin oluşmasının tamamen önlenebildiğini ve tedavinin başarılı olduğunu söyledi.

DİKKAT ! Erken Tanı Hayat Kurtarıyor . Yılda Bir Kez Test Yaptırın.

Erken dönemde bu hastalığın teşhiş edilmesinin yanlızca PAP SMEAR alınması ve patalojik tahlili ile mümkün olduğuna dikkati çeken Dr.Mete Kürşat Koç erken tanının hayat kurtardığını fakat rahim ağzı kanserinin geliştikten sonra cerrahisinin çok zor ve başarı şansının düşük olduğunu, ışınsal tedavisinin başarısının da yine çok düşük olduğunu söyledi.

İlişkide bulunmuş her bayan'nın yılda bir kez PAP SMEAR aldırarak patolojik tahlilini yaptırması gerektiğini önemle vurgulayan Dr. Mete Kürşat Koç "Erken tanı hayat kurtarıyor, bu basit tahlil artık hastanemizde ayrı personel, ayrı birimde, kısa zamanda, kolaylıkla ve masrafsız olarak gerçekleştiriliyor. Vatandaşlarımızın bu konuya çok duyarlı olmalarını ve kendilerini asla riske atmamalarını istiyoruz" dedi.

MAMAGROFI Niçin Önemli ?

Meme kanseri'nin 5 ila 10 yıl gibi bir ön süreci olduğunu belirten Dr.Mete Kürşat Koç bayanların elle yaptıkları muayenenin bazen çok ufak olarak beliren lezyonları tespit edemediğini en güvenli olanın 40 yaşına ulaşmış bayanların baz MAMAGROFI çektirmeleri, sonrasında ise  bir ya da iki yılda bir kez doktorun tavsiyesine göre MAMAGROFI çekimi yaptırmalarının gerekli olduğunu belirtti.

Kansere bağlı ölümlerde meme kanseri'nin kaciğer kanserinden sonra 2. sırada olduğuna dikkati çeken Dr.Mete Kürşat Koç kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu söyledi. Her 9 kadından birinin meme kanserine yakalandığını belirten Dr.Mete Kürşat Koç riskin oldukça yüksek olduğunu bunun içinde vakit geçirmeden bilinçli bir şekilde gerekli kontrollerin yaptırılması gerektiğini sözlerine ekledi.


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >