Haber Arşivi arrow Haber Arşivi arrow İskele'de Bunu Hep Yapıyorlar
Yazdır E-posta
Perşembe, 31 Ağustos 2006

    Bunu Hep Yapıyorlar.

tıkla resmi büyüt
Denizdeki Beyazlaşmaya Dikkat
(tıkla resmi büyüt)
İş olanakları sınırlı olan, sahil kasabası olmasına rağmen denizden yeterince yararlanamayan Mudanya'da yıllarca boş kalan iskele bu günlerde tam kapasite ile çalışıyor. Hem Mudanya insanın istihdam edilmesi hemde Mudanya belediyesine ait olması dolayısı ile gelir kapısı olan iskelemiz uluslararası güvenlik sertifikalı. Buraya kadar herşey güzel gözüküyor.Fakat iskelede yükleme ve boşaltma yapan gemilerden iskeleye dökülen maden tozu ve kimyasal maddelerin kepçelerle denizden su alınarak yıkanması ve denizi kirletmesi kabul edilebilir bir olay değil. Herkesin gözü önünde gerçekleşen bu sözde iskele temizliği çok büyük bir çevre felaketinin tohumlarını ekmektedir.

Teknik açıdan değerlendirecek olursak Mudanya iskelesi gibi artık şehir merkezinde kalmış olan bir noktada kepçe gibi yükleme boşaltma makinalarının kullanılmaması gerekiyor.

Çünkü Mudanya iskelesinin konumu akılcı olarak değerlendirildiğinde artık burada açıkta yükleme boşaltma yapmanın insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyeceği gün gibi ortada.

Bir gemiye Mudanya'nın rüzgarında kepçe ile toz halinde olan maddeleri yüklemeye yada boşaltmaya çalışıyorsunuz. Bu akılalmaz olayın tek nedeni maliyeti düşürmek.

tıkla resmi büyüt
Beyaz Kimyasallar Denizde
(tıkla resmi büyüt)

Olması gereken bu tür toz ve küçük parçalar halindeki yüklerin büyük çuvallara konularak yüklenmesi ve bu şekildeki yüklerin boşaltımına izin verilmesidir.

Doğal gazın ulaşmadığı İlçemizde dökme kömür satışının dahi yasaklandığı bir ortamda Mudanya'nın göbeğinde binlerce ton toz halinde maden kepçelerle yükleniyor ve boşaltılıyor. Bu esnada rüzgar ile nasibini alan lokanta ve vatandaşlarla iş bitmiyor.Sorumluluk bilinci ile hareket eden kepçe operatörümüz denizden aldığı suyla birde iskeleyi güzelce yıkıyor(!) .

Evet iskelemiz çalışsın, büyüsün bu konuyu destekliyoruz.Fakat yıkmadan dökmeden, önce insan odaklı olarak faliyetine devam etsin.Buradan Mudanya Belediyesi yetkilileri ve Kent Konseyi yetkililerine sesleniyoruz.

"Bunu Hep Yapıyorlar, sizler bir şeyler yapmak için ne bekliyorsunuz?"

 
tıkla resmi büyüt
Kepçe ile rüzgara rağmen
(tıkla resmi büyüt)
 
tıkla resmi büyüt
Dökme esnasında etraf toz duman
(tıkla resmi büyüt)
 


Yazdır | E-posta

Bu Yazıyı Yorumlayın
RSS Yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen giriş yapın ya da kaydolun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >